Nanorobot

Kladivo na rakovinu?! Vůbec poprvé zcela úspěšně zabrala léčba nanoroboty

  • Vědci hledají cesty, jak bojovat proti rakovině
  • Jednám z efektivních nástrojů jsou nanoroboti
  • Lékařský tým v Jižní Koreji udělal zásadní průlom

Boj s rakovinou dlouho připomínal střílení špuntovkou proti rychle jedoucímu vlaku, aby se v posledních dekádách plných pokusů-omylů vyprofiloval v naději, jež může vést ke zdárnému konci.

Rakovina je problém

Ať už z vlastní zkušenosti, z médií nebo z doslechu nejspíš víte, že existuje „iksypsilon“ teorií stejně jako praktických zkušeností, které v menší či větší míře přispěly k tomu, že se jedinec dokázal zbavit rakoviny, bohužel ne vždy zcela úspěšně (nemoc má tendence se vracet).

Spoléhání se na nejnovější technologie však může představovat naprosto zásadní milník. Mám na mysli nanoroboty. Ti mohou být naprogramování tak, aby se dostali do místa nádoru, přenesli užitečné molekulární zatížení a ve výsledku zablokovali krevní zásobení postižené buňky.

Odříznutí krve k nádoru na bázi DNA právě pomocí nanorobotů může být  tím pomyslný jazýčkem na misce vah. A dost možná, že už se to děje právě teď.

Nanoroboti
Zdroj: ThisisEngineering RAEng, Unsplash

Léčba nanoroboty dává naději

Jak informuje britský deník The Daily Star, tým korejských vědců vyvinul tzv. nanostroj, jenž dokáže identifikovat a zabíjet rakovinotvorné buňky v těle člověka.

Doktor Youngdo Jeon, jeden z hlavních představitelů průlomového výzkumu, nastínil, že tento způsob by mohl být novou alternativou k doposud široce aplikovaným chemoterapiím, a to bez výraznějších vedlejších účinků.

Svůj závěr dokládá úspěšným zvládnutím procedury přibližně u tuctu pacientů ve Spojených státech, kteří se potýkali s rakovinou konečníku. Poté, co absolvovali tuto experimentální imunoterapii,  jsou všichni do jednoho úspěšně vyléčeni.

Zdroj náhledové fotografie: Josh Riemer, Unsplash

Total
0
Shares