Asteroid

Blízko Země proletěl asteroid velký jako 5 autobusů. Vědci NASA si ho vůbec nevšimli

  • Kolem Země proletěl masivní asteroid
  • Vědci o něm vůbec nevěděli

Asteroid velký jako dvacetipatrová budova proletěl minulý týden nepříjemně blízko k Zemi a přiblížil se k naší planetě zhruba na čtvrtinu vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Alarmující je, že vědci si ho všimli až o dva dny později.


Nepřehlédněte: Očekávaná funkce WhatsAppu je tu! Chatovat už můžete i bez telefonu


NASA zaspala průlet asteroidu

Asteroid, pojmenovaný 2023 NT1, široký zhruba 60 metrů, proletěl kolem naší planety 13. července a podle NASA se pohyboval rychlostí 86 000 km/h. Protože však letěl k Zemi ze směru od Slunce, oslepilo to vědecké teleskopy, které si ho všimly až s velkým zpožděním.

Astronomové kosmického návštěvníka poprvé zpozorovali až 15. července, kdy teleskop v Jihoafrické republice, který je součástí systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), zachytil 2023 NT1 ve chvíli, kdy již odlétal pryč do vesmíru. Podle údajů Mezinárodní astronomické unie si asteroidu krátce poté všimlo více než deset dalších teleskopů.

Navzdory překvapivému průletu není asteroid 2023 NT1 dostatečně velký na to, aby byl považován za potenciálně nebezpečný objekt; po výpočtu trajektorie tohoto balvanu pro příští desetiletí astronomové tvrdí, že nehrozí bezprostřední riziko jeho srážky se Zemí. Nejnovější výzkumy navíc naznačují, že Země je před asteroidy – přinejmenším před velkými, které by způsobily vyhynutí – v bezpečí po dobu následujících 1 000 let.

Asteroid
Zdroj: urikyo33 / Pixabay

Čeljabinský meteor

Přesto Slunce zůstává známým slepým místem při hledání blízkozemních asteroidů a 2023 NT1 není zdaleka prvním nenápadným vesmírným kamenem, který nám unikl. V roce 2013 se podobnou cestou skrze sluneční záři vydal zhruba 18 metrů velký meteor, který zůstal nezpozorován, než explodoval na obloze nad ruským Čeljabinskem. Exploze uvolnila tlakovou vlnu, která poškodila budovy a rozbila sklo na kilometry daleko a nakonec zranila téměř 1 500 lidí (ale nikoho nezabila).

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Live Science

Total
0
Shares