Krypto

Bitcoin je po Salvádoru oficiální měnou i jinde. Vypadá to na obří průšvih

 • Bitcoin se stal oficiální měnou v Salvádoru
 • Názory na tento tah se obecně různí
 • Nově na něj přechází i další stát

Bitcoin, historicky první kryptoměna s tržní kapitalizací atakující aktuální hodnotu společnosti Google, patří mezi nejžádanější digitální „oběživa“ vůbec. Nedávné (skokové) výkyvy ale pitvat nechci. Tentokrát je pointa jinde.

Bitcoin je in

Jak již víte nebo jste to v médiích zaznamenali, bitcoin je ve středoamerickém Salvádoru oficiálním platidlem. Malý stát na sebe strhl veškerou pozornost celého světa na podzim loňského roku. Jestli půjde o slavný nebo neslavný zápis do historie ukáže až čas, nicméně prvenství mu už nikdo nevezme.

Analýzy expertů se totiž velmi různí. A aby toho nebylo málo, máme zde dalšího člena do party. Nově bitcoin jako oficiální platidlo uznává i Středoafrická republika, jedna z nejzaostalejších a nejhladovějších zemí planety, informuje The Verge.


Nepřehlédněte: První vesmírný hotel se otevře už v roce 2025. Nabídne sci-fi dovolenou s umělou gravitací a výhledem na Zemi


Policie při zátahu místo pěstírny konopí objevila farmu na těžbu bitcoinů
Zdroj: Dmitry Demidko, Unsplash

Vizionářství s nejasným cílem

To, že nepokoji zmítaná země tímto krokem akcentuje potřebu jít vstříc lepším zítřkům, je jedna věc, avšak jasný politický kalkul druhá (odmítavý postoj vůči Francii).

Obecnou optikou je tento tah vnímán rozpačitě zejména proto, protože navzdory obrovskému nerostnému bohatství je Středoafrická republika zatížena nízkou gramotností obyvatel, vysokou mírou úmrtnosti, katastrofálním stavem digitalizace apod.

Zdroj náhledové fotografie: Art Rachen, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
6 komentářů
 1. Obří průšvih je krom nadpisu tohoto článku v čem ?

    1. Ale copak? Vždyť je to pravda. Na internet se dostane stěží 11 % obyvatel. Digitalizace je tam tristní, o elektronických peněženkách skoro nikdo neví… Obávám se, že je to akce “pro horních” deset, ale každému, co jeho jest.

 2. Ten údajný konec se mi neukazuje. Článek končí “katastrofálním stavem digitalizace apod.”

  1. Zdravím Vás. A co potřebujete číst dál? Viz můj příspěvek výše. Když vezmete v úvahu tamější úroveň internetu, gramotnost (i tu digitální), tak tento krok nedává moc smysl.

Comments are closed.