Robot, Cassie

Bipedální robot Cassie stanovil nový světový rekord v běhu na sto metrů. Překonal nejrychlejšího muže planety Bolta?

  • Není to zrovna výkon, za nějž by Cassie mohl získat olympijskou medaili
  • V oblasti robotiky jde ale o nepochybně impozantní prvenství

Dvounohý robot Cassie se stal světovým rekordmanem v běhu na 100 metrů. Usaina Bolta sice nepřekonal, ale mezi dvounohými stroji je rozhodně nejrychlejší. Vyplývá to ze zprávy serveru Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Vědci vyslali do oka ničivého hurikánu Fiona robotickou plachetnici. Záběry se nepodobají ničemu, co jste kdy viděli


Cassie, bipedální robot sestrojený výzkumníky z Oregonské státní univerzity (OSU), stanovil nový světový rekord, když uběhl stometrovou trať za rekordních 24,73 sekundy. Odstartoval ze stoje, sprintoval a poté se vrátil do výchozí pozice, aniž by spadl, uvádí se v tiskové zprávě univerzity.

Bipedální robot Cassie

Zatímco ve vojenské oblasti jsou populární čtyřnozí roboti, na akademické půdě se veškerá pozornost soustřeďuje na bipedální stroje. Výzkumníci se díky jejich vývoji např. dozvěděli mnoho nových poznatků o lokomoci (schopnosti pohybu v prostoru pomocí svalové činnosti).

„Rozběh a zastavení ve stoje je obtížnější než samotná běžecká část, podobně jako je vzlet a přistání těžší než řízení letadla,“ řekl Alan Fern, profesor umělé inteligence (AI) na OSU, který se na vývoji Cassie podílí od roku 2017.

Výzkumníci tvrdí, že vtěsnali ekvivalent roční simulace do jednoho týdne, aby Cassieho vycvičili k rychlému běhu. Tomuto procesu se říká paralelizace, při níž probíhá více procesů a výpočtů současně, což robotovi umožnilo projít několika tréninkovými zkušenostmi současně.

Uběhl 5 kilometrů, trvalo mu to necelou hodinu

Cassie je prvním bipedálním robotem na světě, který využívá strojové učení k řízení chůze ve venkovním terénu a dokáže chodit po schodech nahoru i dolů. V srpnu loňského roku vytvořil tento stroj jiný rekord, když se naučil běhat a bez pomoci úspěšně absolvoval „závod“ na 5 kilometru. Podle dostupných informací tuto vzdálenost urazil za 53 minut a 3 sekundy.

„Absolvování pětikilometrového běhu bylo o spolehlivosti a vytrvalosti, což nechalo otevřenou otázku, jak rychle Cassie dokáže běžet? To vedlo výzkumný tým k tomu, aby se zaměřil na rychlost,“ řekl Devin Crowley, postgraduální student spojený s projektem. Jonathan Hurst, technologický ředitel společnosti Agility Robotics, kde byla Cassie vyrobena, označil rekord v běhu na sto metrů za přelomový okamžik v historii dvounohých robotů: „Je to možná první bipední robot, který se naučil běhat, ale nebude poslední.“

Zdroj náhledové fotografie: Oregon State University College of Engineering, zdroj: IE

Total
0
Shares