Letadlo, Sky Cruise

Bill Gates chce z alkoholu vyrábět palivo pro letadla. V USA už staví první biorafinerii

  • Start-up podporovaný Billem Gatesem staví obrovský závod
  • Z ethanolu bude vyrábět udržitelné letecké palivo (SAF)

Filantrop Bill Gates je známý tím, že se snaží pomáhat lidstvu. Jedním ze start-upů, který finančně podporuje, je Breakthrough Energy. Firma zaměřená na ekologii momentálně buduje obrovskou biorafinerii, ve které plánuje ethanol měnit na letecké palivo. Věří, že je to cesta, jak učinit cestování letadly udržitelnějším a šetrnějším pro planetu. Upozornil na to server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Miliardáři na nože. Musk kvůli Tesle totálně setřel Billa Gatese!


Gates vyhlíží udržitelná paliva pro letadla

Tvůrce operačního systému Windows a do příchodu Elona Muska dlouhodobě nejbohatší člověk na světě Bill Gates nedávno investoval 50 milionů dolarů do společnosti LanzaJet, která se zabývá výrobou udržitelných paliv pro leteckou dopravu.

Peníze zamířily do výstavby biorafinerie Freedom Pines ve městě Soperton v americkém státě Georgia. Podle LanzaJet půjde o celosvětově první závod na výrobu udržitelných paliv na bázi alkoholu pro proudová letadla.

Cílem projektu je ulevit planetě

Nový závod může hrát v budoucnu zásadní roli v dekarbonizaci letectví. „Jsme vděční partnerům, kteří chápou, že vedoucí postavení v oblasti klimatu znamená podporu technologií, které povedou k eliminaci emisí, a že řešení našich klimatických problémů nebude vyžadovat nic menšího než mobilizaci světových ekonomických tahounů k budování budoucnosti s nulovými emisemi,“ vysvětluje Rodi Guidero, výkonný ředitel Breakthrough Energy.

Biorefinerie Freedom Pines je první na světě, ve které se bude vyrábět udržitelné letecké palivo (SAF), u něhož se předpokládá, že by mohlo snížit emise skleníkových plynů nejméně o 70 procent ve srovnání s fosilním leteckým palivem. Biorafinerie má být dokončena v roce 2023.

Biopaliva typu „drop-in“

Jedná se o velkou věc, protože až tři procenta celosvětových emisí skleníkových plynů ročně způsobuje letecká doprava. Vzhledem k tomu, že udržitelná paliva jsou typu drop-in, představují „poměrně snadný“ způsob, jak rychle snížit produkcí emisí oxidu uhličitého z letecké dopravy s využitím letadel, která se již používají (biopaliva typu „drop-in“ jsou funkčně rovnocenná fosilním palivům a jsou plně kompatibilní se stávající ropnou infrastrukturou a nevyžadují žádné úpravy motoru).

Breakthrough Energy věří, že po plném zprovoznění se závod Freedom Pines bude ve Spojených státech zásadně podílet na zvyšování produkce SAF a uvádění udržitelných paliv, která jsou mnohem levnější než fosilní paliva, na trh. Očekává se, že biorafinerie ročně vyrobí devět milionů galonů udržitelného leteckého paliva (SAF) a milion galonů obnovitelné nafty.

Zdroj náhledové fotografie: blende12 / Pixabay, zdroj: IE

Total
0
Shares