AI, radar, kamera

Bič na neukázněné řidiče: Nový 4D radar vidí až do auta a okamžitě zjistí, zda máte zaplacené povinné ručení

  • Nový dopravní radar využívá umělou inteligenci
  • O řidiči vozidla zjistí během vteřiny úplně všechno 

Nový radar využívá umělou inteligenci a pokročilé technologie, což dělá řidičům vrásky. Hlídá jak rychlost, tak nahlíží dovnitř projíždějících aut a zjišťuje, zda lidé netelefonují a jsou připoutáni bezpečnostním pásem.


Nepřehlédněte: V důchodu znovu do autoškoly? EU počítá s tím, že zpřísní držení řidičáku pro seniory


Umělá inteligence a 4D kamery

Ve Velké Británii to řidiči nemají lehké. Tamní policie totiž uvedla do provozu radar Redspeed Sentio, který používá AI jednotku a 4D kamery pro snímky s vysokým rozlišením, aby si došlápl na řidiče porušující silniční pravidla. Díky přítomnosti pokročilých senzorů je schopen odhalit nejen řidiče překračující rychlost, ale i ty, kdo telefonují nebo si nezapnou bezpečnostní pás.

Speciální radar může monitorovat až šest jízdních pruhů současně a data z něj lze okamžitě porovnávat s různými databázemi – během vteřiny tak třeba zjistí, zda řidič má nebo nemá zaplacené povinné ručení.

Přístroj poháněný solární energií má navíc dostatek energie na to, aby klidně fungoval i přes noc – bez problémů si posvítí na rošťáky, kteří více sešlápnou plyn i během večera. Kritika na nový systém se však valí ze všech stran.

Brian Gregory z Aliance britských řidičů řekl: „Je zřejmé, že prázdná ujištění, kterých se motoristické veřejnosti dostávalo o tom, že rychlostní radary jsou používány výhradně k prevenci nehod, byla vždy naprostým podvodem. Cílem je ve skutečnosti maximalizovat jejich potenciál generovat příjmy.“

Na řidiče radary platí

„Tento druh vtíravého a děsivého sledování, které považuje každého řidiče za potenciálního podezřelého, je přehnaný a normalizující. Ohrožuje soukromí každého člověka,“ uvedl pro server The Sun další z odpůrců Jake Hurfur. „Lidé by měli mít možnost svobodně žít, aniž by je analyzovaly systémy umělé inteligence.“

Přestože kritiků nové AI kamery rapidně přibývá, statistiky hovoří jasně – počet smrtelných nehod v okruhu 500 metrů od londýnských radarů klesl o 58 procent.

Redspeed Sentio je zatím nainstalován na dálnici A23 v Lambethu v jižním Londýně, než jeho oficiální provoz posvětí ministerstvo vnitra.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: birminghammail, walesonline, dailystar

Total
0
Shares