Google přikládá pod kotel

„Bezbožný“ malware útočí na Android a Google má problém. Ohroženy jsou miliony telefonů

  • Šmejdi přišli na to, jak zabránit smazání zavirovaných aplikací
  • Je to marné, ale oficiální obchod pro Android je děravý jako ementál

Bezpečnostní experti z antivirové společnosti McAfee odhalili na Google Play další aplikace, které se vydávaly za nástroje na čištění paměti telefonů a nepoužívaných souborů, ale ve skutečnosti byly prošpikované lstivým malwarem.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence nakreslila, jak to bude vypadat, až ovládne svět. S lidstvem udělá rychlý konec


Týká se to pouze Androidu

Bezpečnostní mechanismy společnosti Google jsou bohužel děravé jako cedník. Vědomi si toho jsou i kyberzločinci, kteří v posledních měsících značně zvýšili své úsilí a pašují do oficiálního obchodu Google Play jednu zavirovanou aplikaci za druhou. Tentokrát se zlomyslný virus vydával za čistící aplikace, které mažou nevyžádané soubory a pomáhají optimalizovat baterie smartphonů.

Dle McAfee se škodlivost zavirovaných aplikací projevuje tím, že uživatelům zobrazují škodlivé stránky a reklamy, na kterých podvodníci chtějí vydělat. Autoři aplikací se z uživatelů snaží vytáhnout i osobní údaje a data.

Malware, který umí měnit podobu

Nový malware je nebezpečný i tím, že se dokáže skrývat, aby oběť nepojala žádné podezření, případně nevěděla, co dělat. Pokud si zavirovanou aplikaci oběť stáhla do svého telefonu a spustila ji, ta na pozadí na nic nečekala, rychle změnila svou ikonu a přejmenovala se – obvykle volí ikonu obchodu Google Play nebo aplikace Nastavení.

Má se za to, že malware – který zneužívá mezery v systémové oblasti Contact Provider, nejvíce zatopil uživatelům v Jižní Koreji, Japonsku a Brazílii, ačkoli případy byly zjištěny také ve Velké Británii, USA a Evropě.

Mezi škodlivými aplikacemi s více než milionem instalací se nachází Junk Cleaner, Full Clean – Clean Cache, Quick Cleaner a Keep Clean. Přestože každou z nich společnost Google po upozornění bezpečnostních expertů z oficiálního obchodu s aplikacemi odstranila, každý, kdo si některou již stáhl, zůstává ohrožen do té doby, než ji z mobilu odinstaluje.

Zdroj náhledové fotografie: Mika Baumeister / Unsplash, zdroj: McAfee, The Sun

Total
0
Shares