Asteroid

Astronomové spočítali, kdy by asteroid letící rychlostí 50 000 km/h mohl zasáhnout Zemi

  • Další asteroid míří k Zemi
  • Zasáhne nás?

Pás asteroidů se nachází mezi drahami planet Jupiter a Mars a podle odhadů NASA obsahuje až 1,9 milionu planetek. Přestože pro nás mnohé z nich nepředstavují žádnou hrozbu, občas jsou některé vymrštěny do vesmíru a zamíří směrem k Zemi. Tyto události vědci z celého světa sledují s velkými obavami a nyní varují, že nedávno identifikovali potenciálně nebezpečný objekt známý jako 2023 FY3.


Nepřehlédněte: Existují cestovatelé v čase? 87 let staré video z českého seriálu Hledání ztraceného času lidi naprosto zmátlo


K Zemi míří asteroid 2023 FY3

Na základě získaných dat je tento kosmický balvan členem skupiny asteroidů, které jsou na kolizním kurzu se Zemí a podle vědců by mohly v příštích 100 letech zasáhnout naši planetu. Výzkumníci z univerzity IAC a Universidad Complutense de Madrid (UCM) svá zjištění publikovali v časopise Astronomy & Astrophysics.

Vědci zjistili, že asteroid sice svou velikostí nepředstavuje mimořádnou hrozbu, ale jeho trajektorie je stejná jako u jiných kosmických balvanů, které právě směřují směrem k Zemi. Ve své studii se podrobně zabývají pozorováním objektů, u nichž hrozí nebezpečí srážky s naší planetou. 

„Zajímají nás zejména asteroidy o velikosti od 100 metrů do jednoho kilometru, které by v případě hypotetického nárazu mohly způsobit významné škody,“ uvádí se v prohlášení.

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Je velký jako žirafa

„Když nyní víme, jaké je jeho složení (asteroidu 2023 FY3), máme jasnou představu o jeho velikosti a zjistili jsme, že rychle rotuje, můžeme jej klasifikovat jako možný fragment většího asteroidu,“ vysvětlil Dr. Raúl de la Fuente Marcos, výzkumný pracovník UCM.

Asteroid měří pět metrů (tedy asi jako žirafa), a i když je to na planetku relativně málo, nic to neubírá na skutečnosti, že se k Zemi přibližuje mimořádnou rychlostí.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Express

Total
0
Shares