Trou au Natron, NASA

Astronaut ISS pořídil z vesmíru snímek zářící „lebky“, která se dívala zpět

  • NASA zveřejnila ohromující snímek 
  • Nic podobného se nikomu dosud vyfotit nepodařilo

Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) spatřili při letu vysoko nad saharskou pouští obří lebku. Naštěstí se nejednalo o kosti dávného obra ani o vchod do doupěte draka, ale o podivně tvarovaný sopečný kráter, píše server IFLScience.


Nepřehlédněte: Na Slunci vznikla obrovská ohnivá rokle. Byla 50krát širší než největší známý kaňon ve sluneční soustavě


Nádherná fotka z ISS

Snímek, který na internetu sdílel Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), pořídil 12. února letošního roku jeden z astronautů ISS digitálním fotoaparátem Nikon D5.

Zajímavá fotografie zachycuje Trou au Natron v severním Čadu, tisíc metrů hlubokou sopečnou kalderu s nepravidelným průměrem šest až osm kilometrů.

Většina základny zející jámy je pokryta vrstvou bílé soli známé jako natron, což je směs uhličitanu sodného, hydrogenuhličitanu sodného, chloridu sodného a síranu sodného. Černé jámy, které tvoří oči a nos, jsou ve skutečnosti vysoké struskové kužely, které se vytvořily kolem sopečných vývěrů.

Vyhaslá sopka Trou au Natron

Trou au Natron se nachází mezi pohořím Tibesti, nejvyšším horským masivem Sahary s nadmořskou výškou 2 450 metrů. Ačkoli se dnes tato oblast jeví jako bezútěšná a bez života, je domovem šakalů zlatých, lišek fenyklových, gazel, afrických divokých koček a různých druhů ptáků. Je to také původní domovina polokočovného lidu Toubou.

Oblast není vědci do hloubky prozkoumána, protože leží daleko od civilizace. Nikdo neví, jak a kdy Trou au Natron vzniklo. Sopka je vyhaslá, i když není známo, kdy naposledy vybuchla. Ví se však, že zhruba před 14 000 lety se zde nacházelo hluboké ledovcové jezero.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: IFLScience, Live Science, Times Of India

Total
0
Shares