NASA, DART

Asteroid, do kterého narazila sonda NASA, se chová velmi podivně, zjistili studenti střední školy

  • NASA cíleně narazila do měsíce Dimorphos
  • Šlo o první test obrany před vesmírným tělesem
  • Mise skončila obrovským úspěchem

Asteroid Dimorphos, do kterého NASA během mise DART záměrně narazila sondou, aby ho vychýlila z oběžné dráhy, se chová nepředvídatelně, naznačují nová vědecká data.


Nepřehlédněte: Unikátní podívaná. Nad Českem je po 430 letech vidět pouhým okem vzácná zelená kometa


Co je mise DART?

Americká vesmírná agentura NASA loni na podzim slavila v historické misi planetární obrany obrovský úspěch. Nárazem sondy DART vychýlila z kurzu Dimorphos, měsíc planetky Didymos, která se nachází zhruba 11 milionů kilometrů od Země. Dobu jeho oběhu kolem planetky po nárazu zkrátila o 32 minut, avšak nová data ukazují, že něco nesedí.

Cílem mise DART bylo připravit se na odvrácení možné civilizační hrozby, kterou by mohl představovat velký asteroid mířící k planetě Zemi. Nejnovější pozorování zhruba 177 metrů širokého vesmírného kamene ale napovídají, že Dimorphos na své stabilní dráze kolem mateřského asteroidu Didymos padá. Ukázalo se také, že Dimorphos na rozdíl od předpovědí NASA na své dráze nejméně měsíc po dopadu sondy neustále zpomaloval.

Učitel Jonathan Swift z kalifornské Thacher School a jeho studenti tyto nečekané změny poprvé zaznamenali při pozorování školním dalekohledem loni na podzim. Několik týdnů po dopadu DARTu NASA oznámila, že Dimorphos se na své oběžné dráze kolem Didymosu zpomalil asi o 32 minut.

Když však Swift studoval Dymorphos měsíc po srážce, zdálo se, že asteroid svou obecnou dráhu zkrátil o další minutu – to naznačuje, že zpomaloval nepřetržitě od srážky. „Snažili jsme se ze všech sil najít chybu v tom, co jsme spočítali, ale nic jsme nenašli,“ říká Swift.

Asteroid, DART, NASA
Zdroj: NASA

NASA musí počkat na data

Swift prezentoval výsledky své třídy na červnové konferenci Americké astronomické společnosti. Tým DART mezitím potvrdil, že Dimorphos skutečně pokračoval ve zpomalování své oběžné dráhy – a to až měsíc po dopadu. Výpočty však ukazují dodatečné zpomalení o 15 sekund, nikoli o celou minutu, jak tvrdí Swift.

Co způsobilo, že Dimorphos měsíc vytrvale zpomaloval? Harrison Agrusa, člen týmu DART, si myslí, že materiál vymrštěný nárazem sondy, včetně balvanů o průměru až několika metrů, zůstal na oběžné dráze poblíž Dimorphosu a spadl zpět na jeho povrch, čímž se jeho oběžná dráha ještě více zkrátila. „Myslím, že to je nejpravděpodobnější vysvětlení,“ říká.

Co se po nárazu sondy skutečně stalo lidstvo zjistí až v roce 2026, kdy má k Dimorphosu dorazit sonda HERA Evropské kosmické agentury (ESA), aby místo nárazu sondy prozkoumala zblízka.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist, Live Science

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jen aby z toho nebyla řetězová reakce s pozitivní zpětnou vazbou a konec vesmíru…

Comments are closed.