iPhone 14

Apple za rok dožene konkurenci. iPhone 15 bude mít profi periskopický fotoaparát

  • Apple letos u svých telefonů vsadí na 48Mpx fotoaparát
  • V roce 2023 nabídne periskopický teleobjektiv pro pětinásobný zoom

Na trhu zatím ještě není ani iPhone 14 a nezávislí odborníci už spekulují, co přinese následující sedmnáctá generace, která na trh dorazí v roce 2023. iPhone 15 podle nich nabídne vychytávku, kterou telefony s Androidem mají už roky.


Nepřehlédněte: iPhone 14 se naučí 8K video a v displeji bude mít pilulku


Příchod iPhonů s periskopickými fotoaparáty je zase o krok blíž

Pokud mobilní svět sledujete podrobněji, periskopické fotoaparáty vám zřejmě nejsou cizí. Například Huawei je ve svých smartphonech používá už od roku 2019, kdy uvedl top model P30 Pro. Nedlouho poté je zákazníkům nabídly také firmy Samsung, Xiaomi nebo Vivo. Příští rok se k nim konečně přidá i Apple.

Informuje o tom portál 9to5mac, který nahlédl do zprávy známého analytika Jeffa Pu. O něm je známo, že má velmi dobré vztahy s lidmi z dodavatelského řetězce technologického obra a tak může sledovat, co se děje na pozadí.

iPhone 13 Pro a fotoaparát
iPhone 13 Pro a fotoaparát. Zdroj: Storres Jay Rmx / Unsplash

Rozhodnout se Apple musí do května

Apple podle něj usilovně jedná se společností Lante Optics, která má být hlavním dodavatelem periskopických čoček pro iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Zpráva tvrdí, že jablečný výrobce už obdržel několik vzorků a konečné rozhodnutí by mělo padnout nejpozději do konce května. Firma do té doby musí pečlivě zvážit, jaký konkrétní typ čoček použije, aby je mohla v dostatečném množství objednat.

Apple pracuje na periskopické teleobjektivu minimálně od začátku roku 2018, kdy si nechal patentovat fotoaparát, jehož realizace se dočkáme právě v iPhonech 15. V patentu se hovoří o dvou optických hranolech a čtyřčlenném objektivu. Třetí člen bude asférický pro korekci chromatické aberace i zkreslení. Objektiv má mít autofokus i optickou stabilizaci obrazu. Spekuluje se až o pětinásobném optickém přiblížení (zoomu).

Zdroj náhledové fotografie: Howard Bouchevereau / Unsplash.

Total
5
Shares