Apple iPhone 6

Apple válcuje Čínu. iPhone je nejprodávanější telefon na světě

  • Jaký si myslíte, že je nejprodávanější telefon v Číně?
  • Pokud tipujete, že Huawei nebo Xiaomi, tak nemáte pravdu
  • Tamnímu trhu dominuje americký iPhone

Výzkumná společnost Counterpoint Research monitoruje trh s chytrými telefony a analyzuje jej podle různých kritérií. Z hlediska prodejů na největším světovém trhu nyní přichází se zajímavými výsledky. Z nich je patrná jedna věc – Apple se svými iPhony jasně dominuje a nechává za sebou veškerou čínskou konkurenci.


Nepřehlédněte: Xiaomi 12 bude konkurencí pro Apple iPhone 13, vzkazuje čínský Steve Jobs


iPhone je horkým zbožím

Největším výrobcem mobilů na světě je Samsung. Ovšem největší tržby má Apple. I naprostý laik ví, že iPhony nejsou levné zboží. Ten úplně nejlevnější v oficiální aktuální nabídce (iPhone SE, pozn. red.) stojí 11 690 korun. Ani to zákazníkům v Číně ale nebránilo v tom, aby se iPhone druhý měsíc po sobě stal nejprodávanějším telefonem. Na tomto největším trhu světa porazil místní výrobce a s 23,6% podílem mu patří první příčka; druhé Vivo bralo jen 17,6 %.

iPhone SE
iPhone SE | foto: Apple

Kdyby americká společnost netrpěla výpadky v dodávkách, byl by odstup ještě razantnější. Zájem o nové „třináctky“ je totiž tak obrovský, že jsou celosvětově beznadějně vyprodané na týdny dopředu. Mohlo by se zdát, že to v nejlidnatější zemi světa má Apple slibně rozjeté na dalších několik měsíců, ale analytik Counterpointu Ethan Qi varuje, že prodeje začnou brzy slábnout, protože čínští uživatelé iPhonů přestanou upgradovat své starší telefony.

Když se daří, tak se daří

Podle Counterpointu jsou výborné výsledky Applu v Číně způsobeny zejména popularitou řady iPhone 13, která nabízí vylepšený fotoaparát, delší výdrž baterie či Super Retina XDR displej s ProMotion, což znamená obnovovací frekvenci 120 Hz. Před několika týdny se konal také takzvaný Singles‘ Day, a to pro čínské e-shopy v čele s Alibabou znamená největší nápor koupěchtivých zákazníků.

Americkému gigantu pomáhají také přetrvávající problémy konkurence. Huawei je pod americkým embargem, které ho prakticky vystrnadilo ze světových trhů a podnik má problémy i s produkcí pro domácí trh, chybí mu součástky.

Total
1
Shares
1 komentář
  1. Aneb “věřím jenom statistice, kterou si sám zfalšuju” 😀

Comments are closed.