iPhone 14

Apple v ohrožení? Evropská unie si posvítí na SMS službu iMessage

  • Regulátoři z Evropské komise se chystají znovu přitlačit na Apple
  • Nelíbí se jim potenciální „nesoutěžní“ mechaniky u služby iMessage
  • Tu Apple nabízí na všech svých telefonech jako výchozí aplikaci pro SMS

Evropská unie (EU) se aktuálně zabývá směrnicí o digitálních trzích (Digital Markets Act), která má regulovat některé monopolní praktiky velkých technologických gigantů, jako je Microsoft, Google nebo Apple.

Evropská unie šlape Applu na paty

Podle podmínek Evropské unie bude pod novou směrnici spadat vlastně jakákoliv služba či aplikace, která disponuje víc jak 45 miliony uživatelů každý měsíc a její provozovatel zároveň dosáhne na evropském trhu obratu alespoň 7,5 miliardy eur, popřípadě se pochlubí tržní kapitalizací vyšší než 75 miliard eur.


Nepřehlédněte: Kvůli špatné baterii nový telefon? EU nařídí výrobcům, abyste si ji mohli doma vyměnit sami


Pakliže regulační orgány za EU uznají, že digitální služba splňuje tyto podmínky, bude na ni nahlíženo víc „pod lupou“ a v některých případech také jako na službu, která ohýbá volný trh.

To zejména v případě Applu, který chatovací aplikaci iMessage nenabízí uživatelům na Androidu, a zároveň nenabízí uživatelům iPhonů možnost vybrat si alternativní výchozí aplikaci pro SMS zprávy.

EU, Evropská unie
Zdroj: Alexey Larionov / Unsplash

Osud iMessage v rukou konkurence

Stejný problém měl již v minulosti Apple se svým obchodem App Store. Na iPhonech ani jiných produktech totiž nenabízí možnost instalovat aplikace z jiného zdroje. To mu EU zatrhla a příští verze iOS tuto možnost musí přinést. Na nářky, že může jít o narušení bezpečnosti uživatelů, Evropská unie nedbala.

Zpět ale k iMessage, kde situace zatím není dořešená. Podle informací agentury Reuters nyní Evropská komise, výkonný orgán podřízený EU, zjišťuje u konkurentů Applu a u uživatelů, jak důležitá je pro ně tato aplikace, jak moc ji využívají. Z toho následně regulátoři určí, zda je třeba zakročit a mohou Apple přinutit k tomu, aby uživatelům nabídl alternativu.

Vyšetřování bude probíhat příštích 5 měsíců, po kterých by už mělo být jasno, jak se EU k otázce iMessage na telefonech Apple postaví. V podobně nevýhodné situaci je také Microsoft se svými službami Bing a Edge. K těm sice vzorný Microsoft nabízí ve Windows alternativu, Evropské unii se však nepozdává, že vyhledávač Bing i prohlížeč Edge je předinstalován na každém počítači s Windows.

Zdroj náhledové fotografie: Daniel Romero / Unsplash, zdroj: Reuters, Apple Insider

Total
0
Shares