Telefon, iPhone

Apple úmyslně snižoval výkon iPhonů. Zákazníkům teď musí vyplatit tučné odškodné

  • Apple se rozhodl vyplácet zákazníky poškozené kauzou „batterygate“
  • Firma byla v roce 2017 nařčena, že uměle omezovala výkon svých telefonů

Apple se po letech vrátil k problémům způsobeným kauzou „batterygate“. Ta vypukla v roce 2017 a společnost měla dle všeho omezovat výkon svých telefonů, aniž by o tom informovala. Firma se kvůli tomu nakonec dostala až před soud.


Nepřehlédněte: Apple v problémech? iPhone 15 má další nepříjemnou chybu, odlepuje se mu zadní kryt


Dostanete peníze za iPhone?

Psal se rok 2017 a někteří uživatelé si začali všímat, že po aktualizaci na systém iOS 10.2.1 je výkon jejich iPhonu (tou dobou modely iPhone 6, 6S nebo nový SE) nižší než předtím. Následně se problém týkal také nových iPhonů 7 a 7 Plus s iOS 11.2.

V prosinci téhož roku byla podána žaloba, která tvrdila, že společnost Apple zavedla funkci throttlingu v systému iOS 10.2.1, aby zabránila neočekávaným vypnutím, ale v poznámkách k aktualizaci o ní vůbec neinformovala.

Thorttling je v informatice způsob zpomalení práce procesoru, aby se snížila celková spotřeba energie, popřípadě teplota čipů na základní desce.

Ačkoli se Apple omluvil za nedostatek transparentnosti a dočasně nabídl slevu na výměnu baterií, zároveň popřel, že by záměrně uváděl uživatele v omyl, a uvedl, že žalobu urovnal pouze proto, aby se vyhnul soudnímu sporu.

92 dolarů pro uživatele v USA

Nakonec soud ale stejně přinutil Apple vyplatit poškozeným zákazníkům výše zmíněných telefonů (včetně variant Plus) odškodné ve výši 92 dolarů (asi 2 100 korun). 

I přestože se omezování výkonu týkalo nejspíš i vás, odškodné se vztahuje pouze pro uživatele, kteří jsou zároveň rezidenty Spojených států amerických.

Zdroj náhledové fotografie: Jenny Ueberberg / Unsplash, zdroj: Gizmochina

Total
0
Shares