Apple Store, iCar

Apple se totálně zbláznil! V App Storu rozpoutal čistku, která nemá obdoby

  • Apple si posvítil na starší aplikace
  • Vývojáři dostali nůž na krk
  • Kdo neuposlechl, přišel o obživu

Stovky tisíc aplikací zanedbaných či opuštěných vývojáři v tajnosti zmizelo z aplikačního obchodu App Store. Vyplývá to ze statistik společnosti Apple. Ve třetím čtvrtletí letošního roku mohli uživatelé vybírat pouze z 1 642 759 aplikací a her, přitom o kvartál dříve činil celkový počet dostupných programů 2 184 456. Naposledy se tato čísla dostala tak nízko v roce 2015. Tehdy se počet aplikací snížil na 1 672 271.


Nepřehlédněte: Skončí svět v roce 2040? Počítačový model lidstvu žádnou naději nedává. Už jsme překročili bod, odkud není návratu


Apple učinil radikální řez

Z obchodu App Store, kam mohou přistupovat majitelé zařízení s operačním systémem iOS (tedy iPhony, iPady a iPody) během posledních tří měsíců zmizelo 541 697 aplikací. Navzdory dramatickému poklesu zhruba o 25 procent je však App Store stále druhým největším online tržištěm s aplikacemi a hrami na světě. Zaostává jen za katalogem společnosti Google s názvem Obchod Play, který čítá přibližně 3 553 050 aplikací.

Obchod App Store
Zdroj: James Yarema / Unsplash

Vývojáři dostali 30 dní

Odstraňování aplikací z App Store je obvyklou každoroční praxí Applu. Cupertinská firma k nepopulárnímu řezu přistupuje každý rok, takto vysoký propad však nevidíme každý den.

O chystaných změnách společnost informovala vývojářskou komunitu v dubnovém e-mailu, v němž napsala, že pokud bude aplikace nefunkční či neaktualizovaná k chodu na novějších operačních systémech, bude z App Storu nekompromisně smazána. Jestliže k nápravě do 30 dní nedošlo, z obchodu skutečně zmizela.

Proti tomuto kroku se ovšem někteří vývojáři ohradili s odůvodněním, že zejména ty opravdu jednoduché a nízkorozpočtové hry nebo aplikace není už jak vylepšovat. Jejich odstranění prý pouze poškodí vývojáře i uživatele.

Zdroj náhledové fotografie: Laurenz Heymann / Unsplash, zdroj: GizChina

Total
0
Shares