Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13: prodeje zůstávají za očekáváním. Lidé ztrácí zájem

  • iPhone 13 je aktuální modelová řada
  • Apple letos očekává rekordní prodeje
  • Přesto se to neobejde bez komplikací

„Kvůli aktuálnímu nedostatku čipů…“ Právě touto větou začínal náš nedávný článek na téma iPhone 13. V něm jsme vás informovali, že situace na polovodičovém trhu není vůbec dobrá, což samozřejmě platí i pro další strategická odvětví. Důsledky pandemické katastrofy jménem Covid-19 si ještě dlouho budou vybírat svoji daň.

iPhone 13 měl být bestseller

A daleko ke spokojenosti má samozřejmě i Apple. Mezery v dodavatelském řetězci mu momentálně zadělávají na docela velký problém, na který poukazovala i PhoneArena. Server v hodně zhuštěném formátu rozebral nedávné smělé plány americké značky prodat do konce roku 100 milionů nových iPhonů.

Kvůli tomu “jabko” dokonce omezilo výrobu starších modelů. Jenže škrty už pocítil i iPhone 13. V tomto případě však nešlo o záměr Applu. Prostě a jednoduše chyběly komponenty.


Nepřehlédněte: iPhone SE 3 je v plánu. Design vás ale zvedne z gauče


Apple CEO Tim Cook
Tim Cook, CEO Apple | foto: Forbes

Zákazníky omrzelo čekání

A teď k titulku. Píšeme, že zákazníci o telefony ztrácí zájem. Bohužel, taková je situace, jak informuje PhoneArena. Asi takhle: lidé by je chtěli, ale nechce jim čekat (kvůli někdy až několikatýdenní dodací lhůtě), takže raději kupují loňské iPhony 12 nebo další postarší modely a nad novou řadou zkrátka lámou hůl.

Že nastalá situace má daleko i ideálu ví i Apple, protože například v říjnu musel škrtat plány a expedoval „jen“ 80 milionů namísto původních 90 milionů. Dá se očekávat, že situace se ani do Vánoc nezlepší (Applu vzrostl výrobní lead time z 12 týdnů na 27), ale kalifornský podnik očekává, že začátkem příštího roku se situace uklidní a první kvartál bude nebývale silný.

Total
7
Shares