Aplikace Záchranka

Záchranka slaví páté narozeniny. V mobilu ji má 1,5 milionu Čechů

  • Záchranka je oficiální mobilní aplikace Zdravotnické záchranné služby ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK
  • Slouží ke kontaktování záchranářů, k edukování praktik první pomoci a k lokalizaci. Funguje od roku 2016

Česká aplikace Záchranka oslavila páté narozeniny a tak se vývojáři pochlubili zajímavými statistikami. K jubilejnímu výročí se podařilo překonat hranici 1,5 milionu uživatelů, aktuálně jich v České republice je celkem 1 545 385. Každý den volá o pomoc z aplikace na 60 lidí v nouzi. V celkovém součtu od roku 2016 appka zaznamenala už více než 64 000 volání. Push notifikace systému varovných upozornění spojených s pandemií covidu-19 odebírá v Česku 850 000 lidí.


Psali jsme: Aplikace Záchranka nově spojí člověka v nouzi videohovorem se záchranáři


Letos přidá několik novinek

Vývojáři nenabídli pouze čísla, ale rozpovídali se také o plánech na letošní rok. Do modulu Horské služby plánují přidat varování a výstrahy (počasí apod.) a také lavinové předpovědi a elektronickou knihu vycházek. Právě díky té bude možné do aplikace Záchranka zadat svou trasu a dané turistické cíle konkrétního dne. V případě, kdy se daný turista nevrátí v nastavené době a jeho bezpečnost nepotvrdí ani avizovaná blízká osoba, zašle aplikace notifikaci dispečerovi horské služby dané oblasti – ta tak bude mít vodítko, kde ztraceného turistu nebo lyžaře hledat.

Záchranka se naučila videopřenos

Před nedávnem aplikace Záchranka oznámila, že umí videpřenos z místa nehody na dispečink linky 155. Česká republika je první zemí, která funkci zavedla do praxe a testuje ji v ostrém provozu. Závěrem dodejme, že přenos videa je možný pouze pokud má člověk připojení k internetu (ať už 4G/LTE, 5G či WiFi) a fotoaparát v telefonu.

Aplikace Záchranka a páté narozeniny
Aplikace Záchranka a páté narozeniny |foto: Záchranka

 

Total
0
Shares