Anonymous

Fenomén Anonymous: hackeři jsou nečekaně ruskou Achillovou patou

  • Válka na Ukrajině stále pokračuje
  • Kyberprostor ovládli Anonymous
  • Ruské propagandě dávají zabrat

Anonymous kvůli ruské okupaci Ukrajiny působí v rámci kyberprostoru Putinově režimu ohromné škody. Hackeři se ukázali jako naprosto nečekaný, přesto nebývale efektivní nástroj v boji proti ruské propagandě, trollům a fake news.

Anonymous ovládli kyberprostor

Že je jejich odhodlání doslova enormní, dokazují neustálým tlakem, který je směřován na nejcitlivější místa: vyřadili web ruské tajné služby FSB, odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů, nabourali se do televizí, serverů, podařilo se jim proniknout do ruské centrální banky, zaútočili na tiskárny a s každým úspěšným pokusem svlékají Kreml do naha.

Na tomto počínání je pozoruhodné zvláště toto: Anonymous vystoupili z obvyklé komfortní zóny, která už ani zdánlivě nereprezentuje skupinu nadšenců, jež se rozhodli chránit svobodu internetu.


Nepřehlédněte: Ruská hackerská skupina Killnet vyhlásila deseti státům kybernetickou válku. Hrozí útoky, které způsobí nenapravitelné škody


Podvodné weby
Zdroj: Glenn Carstens-Peters, Unsplash

Na pohled tak možná vypadá, ale v kontextu událostí na Ukrajině je to jiné, navíc v měřítku, které nemá obdoby. Rusové se nedávno nechali slyšet, že se dostali do osidel hybridní války a mají pravdu.

Problém je pouze v tom, že: a) zapomněli dodat, kdo ji způsobil, b) podcenili Anonymous. Vlastně je to z mého pohledu jinak. Nejspíš je ani ve snu nenapadlo, že by se hackeři do konfliktu přímo zapojili. Realita nás ovšem dennodenně přesvědčuje o pravém opaku.

Zdroj náhledové fotografie: Warren Wong, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares