Realme GT 2 Pro RECENZE

Android 13 už je ke stažení na Realme GT2 Pro! Jaké jsou první dojmy?

  • Google uvolnil Android 13 beta
  • Update je určený pro vývojáře
  • Je k mání i na Realme GT2 Pro

Google před pár dny uvolnil betaverzi operačního systému Android 13 pro své telefony řady Pixel. Ta je určena zejména pro vývojáře aplikací (kvůli novému API). Aktualizaci si však můžou na “vlastní riziko” vyzkoušet i jiní.

Android 13 i na Realme

De facto záhy poté uvolnilo Android 13 k testování i čínské Realme, a to konkrétně na vlajkovou novinku Realme GT2 Pro (recenze). Nedalo mi to a update jsme z oficiálních stránek výrobce stáhl na redakční kus.

Vybalím to na vás rovnou: pokud patříte mezi majitele tohoto opravdu velmi povedeného mobilu, nutkání si Android 13 vyzkoušet odolejte. Částečný smysl by to dávalo, pakliže byste jej měli jako rezervní telefon, ale i tak není o co stát. Podotýkám, že to není chyba Realme. Jde jen o nástřel toho, co bude a slouží k důvodům uvedeným výše.


Nepřehlédněte: Obluda na nebi: největší letadlo na světě úspěšně otestovalo nosič pro hypersonický dron Talon


Android 13 Realme GT2 Pro
Zdroj: FONETECH.CZ

Uživatelé musí počkat

Prostředí doznalo menších změn. Faceliftem si prošel vzhled, který je více v duchu MaterialYou. Zrovna toto je věc, kterou ne každý ocení, protože působí stroze. Na druhou stranu si lze v Nastavení > Tapety a témata vybrat libovolný barevný odstín, a ten se promítne do celého systému včetně notifikační lišty a všech nativních aplikací.

Možné problémy:

  • instalace vymaže všechna data (!)
  • jen základní funkce fotoaparátu
  • po chvíli nefungují Google Feeds
  • pád bankovních aplikací
  • nutnost znovu nastavit čtečku otisku
  • systém občas zamrzá (nutno restartovat)
  • zatím jde o velmi ranou fázi
Android 13 Realme GT2 Pro
Zdroj: FONETECH.CZ

Přechodové efekty (rozmazání pozadí) příliš nefungují, jsou na pohled rozpixelované a nevypadá to dobře. Tuto funkci jsem musel zakázat v Možnostech vývojáře. Naopak u aplikací chválím přehlednější správu oprávnění. S tím pak přímo souvisí i větší spoluúčast uživatele, a to platí i pro systémová nastavení.

Googlem akcentovaný důraz na bezpečnost je zjevný, počítejte s tím, že instalace jakékoliv aplikace bude probíhat v bleděmodrém. Je to zdlouhavé, ale o to větší přehled máte z hlediska toho, co všechno daná appka ke své funkci (ne)potřebuje.

Obecně se dá říci, že prozatím je Android 13 v podání Realme takový pelmel. Těch dosavadních zjevných změn by se na první pohled vešlo doslova za nehet. Přesto jsem zvědavý, s čím se značka vytasí příště.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ

Total
0
Shares