Overture

Američané pracují na nástupci nadzvukového Concordu. Z New Yorku do Londýna za 4 hodiny a pod 3 tisíce korun, slibují

  • Nadzvukovým letounem kamkoli na světě do čtyř hodin
  • Nástupce Concordu bude neuvěřitelně tichý

Společnost Boom Supersonic představila svou ideu o cestování budoucnosti. Pochlubila se novým konceptem letounu Overture, který let z Londýna do New Yorku zvládne za tři a půl hodiny. Upozornil na to server Daily Star.


Nepřehlédněte: Potenciálně nebezpečný asteroid se blíží k Zemi, varuje NASA. Je velký jako velryba


Nástupce Concordu?

Stále více technologických společností prahne po návratu nadzvukových letounů v osobní dopravě. Jednou z nich je i americký start-up Boom Supersonic. Firma z Denveru tvrdí, že její stroj bude rychlejší a tišší než slavný Concorde. Trasu z New Yorku do Londýna má zvládnout rekordně rychle.

Šéf společnosti Blake Scholl pro server CNN navíc uvedl, že letoun přepraví pasažéry kamkoli po světě v podstatě zadarmo. Vstup na palubu by měl stát pouze 100 dolarů, tedy něco málo přes 2 300 korun. Ambice Boom Supersonic tedy rozhodně nechybí.

Společnost se vývojem nadzvukového letadla zabývá od roku 2017. Od té doby představila už více než 50 konceptů Overture. Ten poslední pojme až 80 lidí, má čtyři motory a disponuje technologií, díky které bude ve vzduchu naprosto tichý. Díky novému tvaru křídel má být letadlo schopné létat rychlostí až 2 100 kilometrů v hodině.

Overture bude jedinečné nadzvukové letadlo

„Letectví nezažilo obří skok už celé dekády. Overture je revoluční co do designu a od základů změní způsob, jakým přemýšlíme o vzdálenostech,“ řekl zakladatel Boom Supersonicu Scholl. „S více než 600 trasami napříč planetou bude díky Overture svět mnohem dostupnější pro desítky milionů cestujících,“ dodal.

Na vývoji nadzvukového letounu pracují i Číňané. Společnost Space Transportation by chtěla vyrobit stroj létající rychlostí asi 1,6 kilometru za sekundu. Nešlo by přitom o letadlo v pravém slova smyslu. Koncept spíše připomíná raketu, protože stroj bude startovat ve vertikální poloze a do oblak ho vynesou dvě podpůrné rakety.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Boom Supersonic, zdroj: Daily Star, The Mirror, Independent

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Kdy jste napsal pod 3 000 US dolarů, tak by se tomu možná dalo věřit. Pod tři tisíce korun je to buď dobrý vtip a nebo nesmysl.

Comments are closed.