MK30, dron, Amazon

Amazon jde sci-fi naproti. Představil autonomní dron, který lidem zboží doručí i v bouřce

  • Amazon to s rozvážkou balíků drony myslí vážně
  • Nový bezpilotní letoun doručí zásilku i v dešti

Společnost Amazon představila novou generaci doručovacího dronu MK30, který slibuje větší dolet, vyšší odolnost vůči okolním teplotám a schopnost létat i za deště. Bezpilotní letoun bude uveden do provozu během příštích dvou let.


Nepřehlédněte: Skončí svět v roce 2040? Počítačový model lidstvu žádnou naději nedává. Už jsme překročili bod, odkud není návratu


Amazon doručí zboží dronem

Americký Amazon si s myšlenkou doručovat lidem zásilky pomocí dronů začal pohrávat už v roce 2013. Vize byla taková, že autonomní letoun doručí klientům balíček o hmotností nižší než pět kilogramů za méně než půl hodiny.

V průběhu následujících let se ukázalo, že sliby Amazonu nebyly žádným sci-fi. Současná flotila doručovacích strojů společnosti létá ve výšce 120 metrů nad zemí rychlostí až 50 km/h a přepravuje balíčky v dosahu necelých patnácti kilometů od distribučního centra.

Funguje to tak, že dron s připraveným balíkem odletí na zadané místo a zamíří na dvorek nebo zahradu. Poté sestoupí do bezpečné výšky a balíček odhodí. Následně se vrací zpět na svou základnu, aby načerpal energii a byl připraven přepravit další zásilku.

Doručování bezpilotními stroji mohou již nyní využívat obyvatelé Lockefordu v Kalifornii a College Station v Texasu, kde Amazon službu Prime Air provozuje.

MK30 vzlétne nejdříve za dva roky

Podle vyjádření společnosti je nový dron lehčí a menší než současný typ MK27-2, který zásilky doručuje v rámci testování. Zároveň je i stabilnější při letu díky přepracované aerodynamice a výrazně tišší – nové vrtule podle interních měření produkují o 25 procent méně hluku.

Amazon vyzdvihuje i na nový sofistikovaný systém sense-and-avoid, který dronům umožní operovat na delší vzdálenost a zároveň se bezpečně a spolehlivě vyhnout jiným letounům, lidem, domácím zvířatům a dalším různým překážkám.

Ještě než bude nový dron zařazen do ostrého provozu, musí projít schvalovacím procesem a obdržet několik potřebných certifikací včetně povolení od Federálního leteckého úřadu, který prověří jeho bezpečnost a spolehlivost.

Oznámení o vývoji bezpilotního kurýra nové generace přichází paradoxně v době, kdy se Amazon potýká s provozními ztrátami. Na veřejnost již uniklo, že zpomalí vývoj nových funkcí pro svého virtuální asistenta s umělou inteligencí Alexa, aby se ztráta podniku více neprohlubovala.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Amazon, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares