Letadlo

Airbus pracuje na letadlu na vodíkový pohon. Pojme až sto pasažérů

  • Letectví bez emisí?
  • V Airbusu mají jasnou vizi

Letecká doprava je možná v útlumu, to však neznamená, že by se nevyvíjela dopředu. Letecký gigant Airbus představil své plány na leteckou dopravu budoucnosti založené na vodíkovém pohonu.


Nepřehlédněte: NASA možná zničila slavnou sondu Voyager 2 hloupou chybou. Jasno bude v říjnu


Letadlo na vodík

„Většina technologií potřebných pro letadlo na vodíkový pohon se již objevuje v jiných odvětvích a my na tom již nějakou dobu pracujeme,“ uvedl zástupce Airbusu pro server The Next Web. „Nezačínáme od nuly. Hlavní výzvou bude jejich certifikace podle norem letové způsobilosti.“

Airbus uvedl, že jeho konstrukce pracující se speciálními vrtulemi a plynovou turbínou by mohla přepravit až 100 cestujících. Motory strojů z programu ZEROe mají kombinovat energii vzniklou spalováním vodíku a elektřiny z vodíkových článků.

Nové technologie bude Airbus testovat zpočátku tak, že je integruje do speciální verze letounu A380. K prvnímu letu by mohlo dojít už v následujících pěti letech.

Letadlo, Sky Cruise
Zdroj: blende12 / Pixabay

Airbus není jediný

Airbus samozřejmě není jedinou společností, která na vývoji letadla na vodíkový pohon pracuje. Už před třemi lety podniklo svůj první let šestimístné letadlo Piper třídy M od firmy ZeroAvia, které bylo dovybaveno zařízením kombinujícím vodík a kyslík pro výrobu elektřiny.

Let byl proveden na letišti Cranfield v Anglii 50 mil severně od Londýna. Letiště ve vlastnictví cranfieldské univerzity bylo zároveň i místem, kde probíhal výzkum a vývoj letadla.

Využívání vodíkového pohonu začíná být v posledních letech, kdy se ekologie více řeší, velmi populárním zdrojem energie. Přesto je letectví s nulovými emisemi ještě vzdálenou budoucností.

Zdroj náhledové fotografie: Emanu / Unsplash, zdroj: The Next Web, Daily Star

Total
0
Shares