WhatsApp

„Ahoj, potřebuji půjčit peníze.“ WhatsAppem se šíří podvod, který Čechům nemilosrdně vysává peněženky

  • A je to tu zase! Podvod šířící se WhatsAppem může zasáhnout i vás.
  • Darebáci zneužívají naivity uživatelů.

Stalo se to i nám, ale nenechali jsme se napálit. Mnozí však ano. Českem se momentálně šíří jako lavina nebezpečný podvod na WhatsAppu. Lidem chodí zprávy od přátel, kteří jsou v nouzi a potřebují finanční pomoc. Ve skutečnosti však jde o promyšlenou phishingovou kampaň.


Nepřehlédněte: Čistá energie na 6 000 let? Čína má thoriový reaktor, o kterém se na Západě nemluví


Nebuďte si jistí, že nenaletíte

WhatsApp je mezi lidmi velmi populární a podle statistik ho využívají každý měsíc tři miliardy lidí. I proto se stal oblíbeným terčem podvodníků. Jejich nejnovější kampaň je zaměřena na uživatele v České republice, o čemž jsme se přesvědčili i my v redakci.

Kyberšmejdi zneužívají toho, že účet na WhatsAppu se dá relativně snadno propojit hned s několika dalšími zařízeními. Pokud se to podvodníkům podaří, získají plnou kontrolu nad účtem a zneužívají jeho kontaktů. A přesně to se nyní v Česku děje.

Útočníci na to jdou chytře. Přijde vám zpráva od známého, který vás žádá o peníze, protože se ocitl ve finanční nouzi. V mém konkrétním případě se podvodníci vydávali za bývalého PR manažera společnosti Huawei pro Českou republiku.

Překvapený muž, telefon
Uživatel aplikace WhatsApp, který naletěl podvodníkům | foto: Freepik / Freepik

WhatsAppem se šíří zákeřný povod

„Filip“ mi poslal následující zprávu: „Ahoj! Nemáš prosím možnost mi půjčit 34 000 Kč na účet? Zítra ti je bez problémů vrátím!“ Okamžitě mi bylo jasné, že zde něco nehraje. Tušil jsem, že jde o podvod. Skutečného Filipa jsem kontaktoval jinou cestou a sdělil mi, že mu na WhatsApppu útočníci skutečně ukradli účet.

Zákeřnost tohoto útoku spočívá především v tom, že komunikujete s někým, koho znáte a máte v kontaktech. Poměrně snadno tak můžete uvěřit, že někdo z vašich blízkých nebo kolegů z práce potřebuje naléhavě půjčit peníze.

Podvod na WhatsAppu
Podvod na WhatsAppu | foto: FONETECH.CZ

Pokud bych s útočníkem přes WhatsApp dále komunikoval, zanedlouho by mi poslal číslo účtu nebo odkaz, kam finanční prostředky poslat. V žádném případě na podobné zprávy nikdy nereagujte a dotyčného si okamžitě zablokujte, aby vás už dále nemohl otravovat.

Doporučujeme také zkontrolovat připojená zařízení v aplikaci WhatsApp, kde zjistíte, zda s vaším účtem nemanipuluje ještě někdo jiný. Učinit tak můžete v Nastavení => Připojená zařízení. Pokud v této sekci narazíte na zařízení, které nepoznáváte, odhlaste ho.

Jak se můžete chránit?

  • Zcela zásadní je zdravý úsudek a buďte maximálně obezřetní i u zpráv, které vám pošle kamarád.
  • Zásadní je vždy používat dvoufaktorové ověřování. Každý uživatel by měl mít tuto funkci aktivní.
  • Zkontrolujte připojená zařízení v aplikaci WhatsApp.

Zdroj náhledové fotografie: Mika Baumeister / Unsplash, zdroj: autorský text, KB

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..