Umělá inteligence, AI, mozek

A pak že to nejde! Umělou inteligenci už si můžete stáhnout do telefonu, vyrovná se ChatGPT

  • Umělá inteligence v mobilu? 
  • Díky nadšencům to je možné

Umělá inteligence postupuje mílovými kroky vpřed a co se včera zdálo nemyslitelné, je dnes realitou, nad kterou se nikdo ani nepozastaví. O čem hovoříme? Před několika hodinami došlo k tomu, že si kdykoli může do svého počítače nebo telefonu stáhnout jazykový model na úrovni GPT-3 a používat ho, jak uzná za vhodné.


Nepřehlédněte: Mimozemšťané možná mají v naší Sluneční soustavě mateřskou loď, tvrdí vlivný člověk z Pentagonu


Od vydání jazykového modelu ChatGPT společnosti OpenAI jsou někteří lidé frustrováni omezeními umělé inteligence, která jí brání diskutovat o tématech, jež vývojáři považují za citlivá. V některých kruzích se proto okamžitě zrodil sen o open source jazykovém modelu, který by mohl kdokoli provozovat bez cenzury a bez placení poplatků za API společnosti OpenAI.

LLaMA od Facebooku se vyrovná ChatGPT

Řešení s otevřeným zdrojovým kódem existují (například GPT-J), ale většinou jsou hardwarově velmi náročné. Jiné alternativy s otevřeným zdrojovým kódem se zase nemohou pochlubit výkonem na úrovni GPT-3. A pak tu je LLaMA od tvůrců Facebooku.

Zuckerbergovi vývojáři od začátku tvrdili, že jejich model se kvalitou a rychlostí výstupu vyrovná GPT-3 od OpenAI, který je základem ChatGPT. Byl tu však jeden problém – Meta sice uvolnila LLaMA s otevřeným zdrojovým kódem, ale tzv. „váhy“ (natrénované znalosti uložené v neuronové síti) poskytla pouze kvalifikovaným expertům.

Omezení naštěstí neměla dlouhého trvání, protože před několika dny „váhy“ někdo nahrál na BitTorrent. A od té doby došlo k nefalšované explozi kolem vývoje LLaMA.

Umělá inteligence, AI, mozek
Zdroj: DeltaWorks / Pixabay

Umělá inteligence v notebooku nebo telefonu

Nejprve byla zveřejněna verze pro počítače Mac s čipem M1, aby se následně někomu neuronový model podařilo spustit na Windows, smartphonu Google Pixel 6 a dokonce i na miniPC Raspberry Pi.

Pravdou nicméně zůstává, že v době psaní tohoto článku je spuštění LLaMA na Macu nebo chytrém telefonu stále poměrně komplikované. Musíte si nainstalovat Python a Xcode a znát práci s příkazovým řádkem. Ne každý to zvládne.

Odvážní a technicky zdatní uživatelé mohou využít blog vývojáře Simona Willsona, kde najdou podrobný návod, jak umělou inteligenci LLaMA zprovoznit. A pro ty, kterým se do něčeho takového nechce, je tu stále umělá inteligence ChatGPT, kterou mohou vyzkoušet na oficiálním webu OpenAI.

Zdroj náhledové fotografie: DeltaWorks / Pixabay, zdroj: ArchTechnica

Total
0
Shares