- Utopie, nebo budoucnost?
- V Číně testují projekt Agent Hospital.
Umělá inteligence opět posouvá hranice nemožného. Ne tedy v Evropě nebo USA, ale v Číně. Tým expertů z univerzity Tsinghua představil projekt Agent Hospital, první virtuální nemocnici na světě, kde se o pacienty starají virtuální lékaři. Během několika dní vyšetřili více než deset tisíc pacientů.
Nepřehlédněte: Nerozbitný a nevyžadující baterii? V USA natočili ženu s transparentním „iPhonem“
Číňané testují unikátní nemocnici
Umělá inteligence, zkráceně AI, má obrovský potenciál, a to nejen v zábavním průmyslu, ale v celé řadě dalších odvětví včetně vědy a zdravotnictví. Navíc zrychluje lékařské objevy a zlepšuje péči o pacienta. Potvrzením toho je zpráva, že v Číně spustili nemocnici, kde celý proces od diagnózy až po následnou péči o pacienty zajišťují výhradně virtuální lékaři.
Ve vědeckém „zařízení“, které je postaveno na rozsáhlém jazykovém modelu MedQA, pracuje 24 hodin denně 42 virtuálních doktorů a několik desítek sester, kteří pokrývají celkem 21 lékařských oborů. Všechny postavy, včetně pacientů, přitom mezi sebou vedou autonomní komunikaci v reálném čase, vysvětluje server Indy100.
O pacienty se stará umělá inteligence
Virtuální nemocnice simuluje celý léčebný proces od příchodu pacienta, určení správné diagnózy, vyšetření, předepisování léků až po rehabilitaci a následnou péči. „Lékaři umělé inteligence se učí z vědeckých knih, ale také ze zkušeností s každým novým případem. Za několik dní dokázali vyšetřit více než 10 tisíc pacientů, což je objem práce, který by lidským doktorům zabral dva roky,“ uvádí zpráva.
Tým technologických expertů v současné době pracuje na dalším zdokonalení diagnostických schopností celého AI systému. Podle vývojářů je jen otázkou času, kdy dojde ke spuštění první opravdové nemocnice, ve které se o pacienty budou starat roboti. Prozatím je projekt Agent Hospital pouhou simulací. Jeho výsledky jsou však již dnes více než slibné.
Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: Indy100