- Našli jsme největší ložisko na světě, tvrdí Čína.
- Má hodnotu dva biliony korun.
Čína objevila největší naleziště zlata na světě s hodnotou asi 83 miliard dolarů, bezmála dva biliony korun. Jen pro představu – to by pokrylo třetinu českého dluhu za rok 2023. Ložisko se nachází v provincii Chu-nan a mohlo by přinést až tisíc tun drahého kovu.
Nepřehlédněte: Čína objevila nekonečný zdroj energie! Zemi může napájet po dobu 60 000 let
V Číně objeveny obrovské zásoby zlata
Čínští geologové našli více než čtyřicet žil zlaté rudy v okrese Pingjiang v jižní provincii Chu-nan. V klíčové výzkumné oblasti vědci odhadli celkem více než 300 tun zlata, ale podle 3D modelů se mohou další zásoby ukrývat až v hloubce tří kilometrů.
„Spousta vykutaných kamenů viditelně ukázalo zlato,“ popsal průzkum jeden z expertů úřadu Chen Rulin s tím, že tuna rudy v rozsahu 2 000 metrů obsahovala až 138 gramů zlata.
Místopředseda úřadu Yongjun Liu pak doplnil, že k odhalení ložisek pomohly především nové technologie, jako právě 3D modelace podloží. Komerční hodnota naleziště je však vzhledem k jeho hloubce nejasná. Zatím není ani jisté, zda je těžba možná nebo ekonomicky životaschopná.
Zlatá pole v okrese Pingjiang jsou již dlouho jedním z nejdůležitějších center těžby zlata v Číně. Od roku 2020 investoval asijská země do průzkumu nerostných surovin v této oblasti více než 100 milionů juanů, tedy něco přes 330 milionů korun.
Odvěký sen lidstva se nachází přímo pod nohama
Nejde o poslední jediný objev, který Čína v posledních měsících oznámila. Nedávno její státní agentury informovaly o tom, že vědci nalezli v těžebním komplexu Bayan Obo ve Vnitřním Mongolsku až 1 000 000 tun thoria v hodnotě 178 000 000 000 dolarů.
Cena tohoto prvku však není ani tak v penězích, jako v tom, že se o něm hovoří jako o alternativě k dominantním fosilním palivům, protože se využívá při jaderném štěpení.
Vědci thorium přirovnávají k neomezenému zdroji energie. Podle prvotních odhadů by ložisko mohlo Čínu napájet po dobu 60 000 let. Problém, který musí vědci mezitím překonat je, že thorium způsobuje znečištění atmosféry s vysokým radioaktivním rizikem pro všechny obyvatele okolních oblastí.
Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI) , zdroj: ENC