- Tohle je bezesporu úžasný počin.
- Úspěšný experiment může změnit komunikaci ve vesmíru.
Čínským vědcům se poprvé v historii podařilo během dne zasáhnout družici Tiandu-1 pomocí infračerveného laseru. Satelit se nachází ve vzdálenosti asi 130 000 kilometrů od Země, obíhá totiž kolem Měsíce.
Nepřehlédněte: Žijeme v realitě, nebo v Matrixu? Podle amerického fyzika je svět kolem nás pouhá simulace
Čína hlásí zásadní průlom
Laserový paprsek byl vyslán z pozemní observatoře na Zemi, odrazil se od retroreflektoru na satelitu Tiandu-1, který zajišťuje komunikaci s lunárními misemi, a za méně než sekundu opět dorazil na zpět, kdy byl zachycen 1,2metrovým teleskopem na observatoři Čínské akademie věd v Yunnanu. Čínští experti tento úspěch přirovnávají k zásahu jednoho jediného vlasu ze vzduchovky na vzdálenost deseti kilometrů.
Retroreflektory využívá i Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). V létě loňského roku sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) vystřelila z oběžné dráhy Měsíce laserový paprsek směrem odrazové soustavě (malému terčíku o velikosti kulaté sušenky Oreo) japonského přistávacího modulu SLIM, který se odrazil a zamířil zpět k družici.
Lasery jsou zásadní pro úspěšnou komunikaci ve vesmíru na obrovské vzdálenosti. I proto vědci NASA testují již několik měsíců laserový komunikační systém Deep Space Optical Communications (DSOC), který umístili na sondu Psyche, jež letí směrem k asteroidu 16 Psyche.
K Zemi dorazila z vesmíru laserem zakódovaná zpráva
DSOC poslal vědcům na Zemi nejen několik obrázků ze vzdálenosti milionu kilometrů, ale také patnáctisekundové video, v němž figurovala kočka jménem Taters, která se příznačně oháněla po světle z laserového ukazovátka. Další test systému Deep Space Optical Communications pak prokázal, že lze ze vzdálenosti 226 milionů kilometrů od Země stahovat data rychlostí až 25 Mb/s.
V laserové komunikaci však existují určitá omezení a jedním z nich je denní světlo. Proto je experiment čínských vědců ještě cennější než úspěch americké konkurence z NASA.
Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: IFLScience