6G budoucnost roboti

6G v Česku možná už za 10 let. Otevře dveře budoucnosti, ze které mrazí!

  • Čína už zběsile 6G testuje
  • Jižní Korea je o krůček pozadu
  • Za 10 let může být všechno jinak

Zatímco v Česku si opravdové 5G užívá jen „pár vyvolených“ a plošné rozšíření skvěle vypadá zejména na papíře, jinde toto vysokorychlostní připojení není žádnou raritou. A jsou tací, kteří už zkouší i 6G.

6G s „odřenýma ušima“

Zkraje roku jsme vás informovali, že Čína udělala v rámci testování takový hokus-pokus a dokonce se s tím pochlubila i na Twitteru . Tehdy v areálu zimních olympijských her v Pekingu totiž zřídila experimentální bezdrátový systém schopný streamovat více než 10 000 živých přenosů.

A nedávno na toto téma zareagovala i Jižní Korea, která se nechala slyšet, že sestavuje tým specialistů, kteří dohlédnou na to, aby se s prvními zkouškami 6G začalo v dohledné době, ideálně do roku 2026.


Nepřehlédněte: Musk je génius i blázen. Neuralink může být pro lidstvo vstupenkou do pekla


Umělá inteligence
Zdroj: Andy Kelly, Unsplash

V roce 2030 holá realita

Zatím jste si přečetli vcelku nic neříkající věty ve stylu „co by – kdyby“, ale nebojte, teď to začne být teprve zajímavé! AndroidHeadlines cituje Pekku Lundmarka, CEO společnosti Nokia, který se domnívá, že budoucnost v příští dekádě bude mimořádně zajímavá.

Zaprvé, 6G bude nepochybně rychlejší (odborníci říkají 10× až 20×). Opět se čeká jeho větší uplatnění v lékařství, automotive, rozšířené realitě atd.

Zadruhé, Ludmark avizuje, že rovněž půjde o završení první významné etapy z hlediska vyšší interakce mezi člověkem a umělou inteligencí. Máme prý zapomenout na chytré telefony, za deset let budou překonané.


Nepřehlédněte: Ani viry, ani asteroid. Lidstvo se vyhubí samo, útěk na Mars není řešení


Robotika
Zdroj: Possessed Photography, Unsplash

Robotika a „skvělá“ budoucnost?

Mnohem důležitější tak budou relativně miniaturní nositelná zařízení nebo implantáty (vzpomínáte na Neuralink Elona Muska?). Lidská komunikace se posune na zcela novou úroveň.

Tento progres se také promítne i do koexistence člověka a strojů nebo nástupu robotů. Znáte sci-fi spektákly jako Minority Report nebo Já, robot? Protože právě takový má být budoucí trend. Na rovinu říkám, že nevím, jestli se mám těšit, nebo spíš bát…

Zdroj náhledové fotografie: Xu Haiwei, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares