Dron

Ztrácíte se v nových pravidlech pro provoz dronů? Aplikace Dronald během pár minut poradí s registrací a pravidly pro létání

  • Od 31. prosince začínají platit nová pravidla pro provoz dronů
  • Startup Dronetag proto společně s Řízením letového provozu ČR vyvinul aplikaci Dronald – chytrého průvodce, který pomůže uživatelům používat svůj dron v souladu s legislativou Evropské unie
  • Jaké z toho vyplývají povinnosti, zjistí uživatel během pár minut, a to v několika jednoduchých krocích
  • V obchodech pro chytré telefony s Androidem a iOS se aplikace objeví v následujících dnech

Stačí uvést, co má za dron, případně znát jeho parametry. Dronald pak na jejich základě řekne, co provozovatele čeká, zda je nutná registrace dronu či absolvování online testu. Kompletní a ověřené informace mohou rovněž najít na webu letejtezodpovedne.cz. Pro drony, které nesplňují nově schválené technické požadavky, vyvinul startup rovněž IoT zařízení pro jejich bezpečný a efektivní provoz.

„Dronalda jsme vyvinuli jako praktického průvodce, který pomůže provozovatelům dronů seznámit se s novými pravidly. A to především s důrazem na jednoduchost a přehlednost, aby nikdo nemusel pročítat několikastránkové dokumenty, nebo se spoléhat na rady prodejců či komunity. Stačí, aby uživatel věděl základní údaje o plánovaném letu, případně odpověděl na několik základních otázek. Dronald pak obratem sdělí, zda musí podstoupit registraci dronu, online kurz a jaká pravidla musí dodržovat. Díky tomu, že na vývoji aplikace s námi spolupracuje Řízení letového provozu České republiky, se uživatelé mohou na poskytnuté informace spolehnout,” říká Lukáš Brchl, CEO Dronetagu.

Aplikace Dronald
Aplikace Dronald | foto: Dronetag

Jak to funguje?

Uživatel jednoduše zadá do aplikace základní údaje o dronu a plánovaném letu, a Dronald mu v okamžiku poskytne důležité informace o pravidlech, která by měl dodržovat. Za aplikací stojí Dronetag a tým odborníků z oblasti letecké legislativy, informace od něj jsou proto ověřené a garantované. Dronald umí odpovědět na většinu základních dotazů jako například:

  • Kde a jak mohu se svým dronem létat?
  • Potřebuji pro létání zvláštní povolení?
  • Musím svůj dron označit registrační značkou?
  • Jak získat povolení k letu mimo vizuální dosah?

Nová legislativa reaguje na houstnoucí provoz ve vzdušném prostoru, do něhož stále častěji zasahují i rekreační uživatelé. Aplikace je proto navržena tak, aby pomohla jak jim, tak i profesionálům rychle se zorientovat v tom, co je k jejich letu třeba zařídit. Drony totiž nejsou v současnosti vybaveny pro vzájemnou koordinaci ve vzdušném prostoru, což se od nového roku změní. Dronetag se proto snaží pomoci oběma skupinám a předejít tak nedorozumění i incidentům, jako je například zastavení provozu na letišti.

Řešení Dronetagu: krabička a mobilní aplikace pro bezpečný provoz dronů

Dronetag vyvinul své IoT zařízení pro profesionální piloty, kterým chce umožnit létat se současnými drony, jež nejsou dostatečně technicky vybaveny. Jedná se o malou krabičku, která se na dron připevní průmyslovým suchým zipem. Velikostí odpovídá zhruba krabičce od sirek a váží pouhých 30 gramů. Zajišťuje viditelnost dronu pro ostatní účastníky letového provozu až po dobu 8 hodin. Zařízení získává polohu dronu z družic. Tu, společně s identifikací dronu, odesílá v reálném čase do centrálního systému skrze mobilní síť, případně všem v okolí za pomoci Bluetooth. Zařízení je napájené vlastní baterií, případně může být napojeno na baterii dronu.

Zdroj náhledové fotografie: DOSE Media / Unsplash

Total
1
Shares