Teleskop

Zmatení vědci NASA: Záhadný objekt vysílá k Zemi rádiové signály už 35 let

  • Vědci hledali mimozemšťany a objevili tajemný objekt
  • Přerušovaně mizí a znovu se objevuje

V posledních třech desetiletích si vědci kladli otázku, co nebo kdo by mohl vysílat směrem k Zemi signály, které trvají přibližně dvacet minut. Původně se domnívali, že je produkuje umírající hvězda. Na stole je však nadále i teorie o mimozemšťanech.


Nepřehlédněte: WhatsApp trápí kuriózní chyba. Pokud někomu pošlete smajlík, aplikace spadne


Záhadný signál z kosmu

Snaží se nás kontaktovat jiná vyspělá civilizace? Pokračující sled rádiových signálů směřujících směrem k naší planetě naznačuje, že tato úvaha nemusí být tak absurdní, jak se zdá. V nové studii zveřejněné v časopise Nature australští vědci tvrdí, že již nejméně 35 let je na Zemi nepřetržitě vysílána řada nevysvětlitelných signálů z vesmíru. Netuší, co nebo kdo tyto rádiové vlny způsobuje nebo vysílá. Jen ví, že se opakují zhruba každých 20 minut.

Na základě charakteristik signálů, které na Zemi dopadají nejméně od roku 1988, vyloučili experti všechny možné příčiny. Zpočátku signály zůstávaly bez povšimnutí, dokud se odborníci nepodívali na data z rádiového archivu.

Vědci se domnívají, že tajemným objektem, který nás kontaktuje, může být magnetar – neutronová hvězda, která rotuje a vysílá během toho signály. Když procházejí zemským povrchem, vznikají zřetelné a krátké vlny. Podle vědců by však magnetické pole rotující hvězdy muselo být extrémně silné, aby to fungovalo.

Dr. Hurley-Walkerová, která výzkum vede, uvedla, že objekt pojmenovaný GPM J1839-10 se nachází v souhvězdí Štítu. „Tento pozoruhodný objekt zpochybňuje naše chápání neutronových hvězd a magnetarů, které patří k nejexotičtějším a nejextrémnějším objektům ve vesmíru,“ řekla a dodala: „Objekt, který jsme objevili, ale rotuje příliš pomalu na to, aby produkoval rádiové vlny.“

Vědci zjistili, že podivné nebeské těleso vysílá rádiové vlny každých 20 minut, což je mnohem delší interval, než jaký je pozorován u objektů, jako jsou pulsary nebo magnetary. Ty uvolňují energii v intervalech od několika sekund do maximálně několika minut.

UFO
Zdroj: Pawel86 / Pixabay

Jde snad o mimozemšťany?

Tato obrovská záhada přiměla vědce k zamyšlení, zda signály nevysílají i jiné vyspělé formy života. Jak uvedla profesorka fyziky Victoria Kaspiová, vědci se stále snaží přijít na kloub tomu, co nebo kdo záhadný signál vysílá. Podle deníku Independent výzkumnice, která působí na McGillově univerzitě v kanadském Montrealu, řekla: „Teprve čas ukáže, co dalšího se v těchto datech skrývá a co všechno odhalí další pozorování.“

Zdroj náhledové fotografie: Gilles Rolland-Monnet / Unsplash, zdroj: Nature, ArsTechnica, Metro

Total
0
Shares