Asteroid

Zkáza se blíží! K Zemi se vysokou rychlostí řítí asteroid velký jako velryba!

  • K Zemi letí asteroid
  • Varovala před ním NASA

Svět měl podle mayského proroctví skončit v prosinci 2012, ale i když jsme tuhle apokalypsu všichni přežili, řítí se na nás z vesmíru další katastrofa. Asteroid veliký jako třípatrový dům.


Nepřehlédněte: Češi, tenhle tablet je doslova neuvěřitelný. Za pouhých 5 490 Kč dostanete přímo královskou výbavu


Asteroid 2023 MU2

Už během několika příštích hodin se k Zemi těsně přiblíží asteroid velikosti činžovního domu, který se vesmírem řítí vysokou rychlostí. Kolem naší planety proletí ve vzdálenosti 215 000 kilometrů, což je zhruba 60 % vzdálenosti, která ode sebe dělí Zemi a Měsíc. Uvedli to na Twitteru představitelé Úřadu pro koordinaci planetární obrany NASA.

Přestože průlet 2023 MU2 je z astronomického hlediska poměrně blízký, není pravděpodobné, že by vesmírná skála představovala pro Zemi nebo satelity na její oběžné dráze nějakou hrozbu. Centrum pro studium blízkozemních objektů (CNEOS) NASA/JPL odhaduje, že asteroid má průměr od 4 do 9 metrů a nejblíže k nám bude dnes v 19:19 SELČ.

Zajímavé je, že planetka byla objevena teprve před několika dny – konkrétně 16. června a Centrum pro malé planety Mezinárodní astronomické unie její existenci potvrdilo teprve tento čtvrtek.

Přiblížení asteroidu můžete sledovat díky bezplatnému živému přenosu ze sítě teleskopů. Projekt Virtual Telescope, který vede italský astronom Gianluca Masi, bude v neděli v 19:00 našeho času přenášet průlet asteroidu 2023 MU2. Přímý přenos můžete sledovat zde díky projektu Virtual Telescope Project nebo na kanálu projektu na YouTube.

Asteroid
Zdroj: urikyo33 / Pixabay

Valentýnský balvan

NASA sleduje tisíce blízkozemních těles, protože i nepatrná a nečekaná změna dráhy asteroidu by ho mohla poslat na smrtící srážku se Zemí. Astronomové tyto dráhy neustále přepočítávají a nedávno došli k závěru, že minimálně v příštích 100 letech Zemi žádná srážka s asteroidem nehrozí.

V březnu nicméně objevili asteroid velikosti olympijského bazénu s názvem 2023 DW, u kterého se původně zdálo, že šance na srážku se Zemí na Valentýna v roce 2046 je 1 ku 625, což představuje mnohem vyšší míru rizika, než je průměr.

Experti z Evropské kosmické agentury však od té doby obdrželi další data a přepočítali riziko srážky na 1 ku 1 584, což znamená, že asteroid Zemi téměř jistě mine.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: The Space

Total
0
Shares