Slunce

Zemi zasáhla brutální erupce ze Slunce. S rádiem si ničivá síla pohrála jako kočka s myší

  • Zemi zasáhla ničivá erupce třídy X
  • Na mnoha místech nefungovalo rádio

Na Slunci došlo ke gigantické erupci elektromagnetických částic. A jaký to mělo důsledek? K Zemi v uplynulých hodinách dorazila ničivá sluneční bouře!


Nepřehlédněte: Do Měsíce právě narazilo neznámé těleso a vědci mají video! Vesmírem se řítilo rychlostí 48 000 km/h


Na Slunci vznikají brutální erupce

Planeta Země v uplynulých dnech čelila silné erupci, kterou k nám vyvrhla v posledních týdnech nebývale aktivní sluneční skvrna AR3354, která je sedmkrát širší než Země. Vzplanutí bylo pozorováno jako jasný ultrafialový záblesk solární observatoří SDO, která spadá pod americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Erupce byla vědci klasifikována jako erupce třídy X, tedy nejsilnější typ sluneční erupce, který známe. Podle Střediska pro předpověď vesmírného počasí (NOAA) vyvolala výpadek rádiového vysílání nad některými částmi zeměkoule.

Podle serveru Spaceweather záření z erupce ionizovalo horní část zemské atmosféry, což mělo za následek výpadek krátkovlnného rozhlasového vysílání nad západními částmi USA a Tichým oceánem, který trval přibližně 30 minut.

Fyzik Keith Strong sdílel ohromující záběry erupce na Twitteru, kam napsal: „Oblast slunečních skvrn AR3354 poblíž severozápadního limbu právě vyprodukovala erupci X1.07 (zatím 10. až 14. největší erupce v tomto slunečním cyklu). Jedná se o 18. erupci X během SC25 (25. slunečního cyklu, současného slunečního cyklu) – oproti pouhým 14 erupcím z SC24.“

Strong na Twitteru také upozornil, že v červnu letošního roku byl zaznamenán nejvyšší měsíční průměr počtu slunečních skvrn za posledních 21 let.

Co je erupce?

Sluneční erupce je intenzivní výbuch záření, který vzniká uvolněním magnetické energie spojené se slunečními skvrnami. Erupce jsou největšími explozivními událostmi v naší sluneční soustavě. Jsou vidět jako jasné oblasti na Slunci a mohou trvat od několika minut až po několik hodin.

Sluneční erupci obvykle vidíme podle fotonů (neboli světla), které uvolňuje, a to na většině vlnových délek spektra. Sluneční erupce jsou také místem, kde dochází k urychlování částic (elektronů, protonů a těžších částic)

NASA, Slunce
Zdroj: NASA

Jak se dělí?

Připomeňme, že sluneční erupce jsou dělené do několika kategorií. Nejčastější erupce se řadí do třídy A a B. Méně časté třídy C a M jsou právě zdrojem viditelných polárních září i v Česku.

Nejsilnější třída s písmenem X je velice vzácná a odehrává se asi pouze desetkrát ročně. Její nejsilnější výboje mohou způsobit extrémně silné geomagnetické bouře, které – pokud trvají dostatečně dlouho – mohou poškodit i moderní technologické vymoženosti přímo na Zemi.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares