Asteroid

Zemi jen těsně mine asteroid velký jako autobus! Průlet vesmírného poutníka můžete sledovat živě

  • Kolem modré planety proletí asteroid
  • Hrozí nám snad nějaké nebezpečí?

Již za několik hodin prosviští těsně kolem naší planety asteroid s označením 2023 BU. Vědci ho objevili teprve před týdnem. Planetka je mimořádná tím, že proletí jen něco přes tři tisíce kilometrů nad zemským povrchem. Podle statistik půjde o čtvrtý nejbližší průlet kosmického tělesa za poslední stovky let.


Nepřehlédněte: Tyto ženy neexistují: Na první pohled vypadají normálně, po chvíli ale zjistíte, že nahánějí strach


Zemi mine asteroid a bude to těsné!

V současné době se asteroid, který dosahuje velikosti autobusu, pohybuje rychlostí přes 33000 kilometrů za hodinu. Nejblíže k nám bude zítra, kdy se dostane do vzdálenosti 9877 kilometrů od středu Země a asi 3506 km nad její povrch. „V tu chvíli se kolem bude řítit rychlostí zhruba 53600 km/h,“ píše Newsweek.

Přestože vesmírný objekt vstoupí do zemské atmosféry, možnost srážky s ním je zcela vyloučena. Nemusíme se tedy bát, že svět přestane existovat. Podle odborníků z Centra pro studium objektů blízkých Zemi (CNEOS) je vesmírná skála velká zhruba čtyři metry. To znamená, že i kdyby náhodou mířila přímo k Zemi, nepředstavovala by žádnou hrozbu.

U planetek menších do 25 metrů je totiž vysoká pravděpodobnost, že při vstupu do zemské atmosféry shoří. Experti z CNEOS navíc připomínají, že půjde o mimořádně těsný průlet kolem Země, ostatně 2023 BU má být čtvrtým nejbližším z více než 35 tisíc minulých a budoucích přiblížení asteroidů k Zemi.

Průlet planetky budeme moci pozorovat živě pomocí dálkově ovládané sítě teleskopů The Virtual Telescope Project (VTP), který provozuje astronomická observatoř Bellatrix v italském Ceccanu. Úchvatná podívaná bude v nočních hodinách ze čtvrtka na pátek k vidění zde.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Newsweek

Total
0
Shares