Slunce

Ze Slunce vychází záhadný signál, který připomíná tlukot srdce. Každých 20 sekund se opakuje

  • Z našeho Slunce vychází záhadný signál
  • Astronomy objev velmi překvapil

Tým vědců učinil neobvyklý objev. Objevil sérii rádiových záblesků podobných tlukotu srdce, které vycházejí ze sluneční erupce tisíce kilometrů nad povrchem Slunce. Snaží se zjistit, co oba impulsy způsobilo.


Nepřehlédněte: Podivná hudba na odvrácené straně Měsíce? NASA po 50 letech zveřejnila, co slyšela posádka Apolla 10


Záhadný signál ze Slunce

Vědci zaznamenali ne jeden, ale hned dva záhadné signály podobné tlukotu srdce, které přicházejí ze Slunce. Z nečekaného objevu jsou zmateni, ale doufají, že nakonec lépe pochopí, jak hvězda funguje.

„Jde o nečekaný objev,“ uvedl v prohlášení Sijie Yu, astronom z New Jersey Institute of Technology (NJIT). „Rytmický vzorec je důležitý pro pochopení toho, jak se energie uvolňuje a rozptyluje ve sluneční atmosféře během těchto neuvěřitelně silných explozí. Původ těchto opakujících se vzorů, nazývaných také kvazi-periodické pulzace, je však již dlouho záhadou a zdrojem diskusí mezi fyziky.“

Pozorování pocházejí z roku 2017, kdy byla data shromážděna pomocí radioteleskopu Expanded Owens Valley Solar Array (EOVSA) v Kalifornii. Vědci zaznamenali vzorce záblesků, které se opakují každých deset až 20 sekund, a přirovnali je k „tlukotu srdce“.

Slunce
Zdroj: NASA SDO/AIA

Záhadám není konec

Ačkoli tyto pulsy, známé jako kvaziperiodické pulsace (QPP), nejsou samy o sobě neobvyklé, tým objevil nečekaný sekundární zdroj v místě, kde se na povrchu Slunce k sobě přibližují protilehlé magnetické siločáry, přerušují se a poté se opět spojují, čímž vzniká intenzivní energie, která pohání erupci. Tomuto jevu se říká magnetická rekonexe.

„Opakující se vzorce nejsou u slunečních rádiových záblesků neobvyklé,“ říká astrofyzik Kou. „Zajímavé však je, že nedaleko prvního místa se nachází sekundární zdroj, který jsme tam nečekali a který pulzuje podobným způsobem. Je to poprvé, co bylo něco takového detekováno,“ dodává s tím, že ve zkoumání „pulzů podobných tlukotu srdce“ budou vědci dále pokračovat.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: DailyMail, The Sun

Total
0
Shares