Asteroid

Zasáhne nás? Dříve ztracený kolosální asteroid míří k Zemi a podle NASA dorazí už v říjnu

  • NASA před lety ztratila z dohledu gigantický asteroid
  • Nyní se ukázalo, že je na cestě směrem k Zemi

O jakou největší věc jste kdy přišli? Třeba o bundu nebo kufr? Nebo možná o něco mnohem většího, například o automobil? Ať už je to cokoli, je nepravděpodobné, že by to bylo tak velké, jako asteroid, který NASA ztratila v roce 2007. Ano, z vědeckých přístrojů zmizel celý asteroid. Ale abychom byli spravedliví, vesmír je opravdu, opravdu velký a experti toho mají vážně hodně na starosti.


Nepřehlédněte: Bizarní objekt letící mezi Saturnem a Uranem zvláštně mění tvar. Vědci nemají ponětí, odkud pochází


Ztracený asteroid 2007 FT3

Asteroid, o kterém je řeč, má podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) název 2007 FT3. Mimořádně znepokojující je to, že existuje šance, že by mohl zasáhnout Zemi.

Planetka sice není dost velká na to, aby svým dopadem způsobila událost na úrovni vymření dinosaurů, ale rozhodně je dost velká na to, aby napáchala nevyčíslitelné škody. Pokud by do Země skutečně narazila, mohla by uvolnit energii přibližně na úrovni 2,6 miliardy tun TNT. To je 2600 megatun TNT, tedy asi 48 Car bomb, což je nejničivější bomba všech dob.

Potenciální dopad byl předpovězen na 5. října letošního roku. Přesto pravděpodobně nemusíte rušit plány na Halloween, protože pravděpodobnost impaktu je extrémně malá. Vědci spočítali, že je to 1 ku 11 milionům. K dopadu však může dojít i v období mezi lety 2024 a 2116.

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

NASA neponechává nic náhodě

Asteroid 2007 FT3 sleduje celé oddělení NASA, respektive Centrum pro studium blízkozemních objektů (CNEOS). Vědci monitorují tisíce podobných blízkozemních těles, protože i nepatrná a nečekaná změna jejich dráhy by je mohla poslat na smrtící srážku se Zemí. Astronomové proto dráhy neustále přepočítávají.

Velké vrásky vědcům a astronomům na čele však přidělává také asteroid označovaný 29075 (1950 DA), který je dostatečně velký na to, aby způsobil nejen konec lidstva, ale možná i života na Zemi vůbec.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Daily Express

Total
0
Shares