Černá díra

„Září jako 500 bilionů Sluncí“. Překvapení vědci hlásí, že našli nejjasnější objekt ve vesmíru

  • Vědci zkoumají velmi starý kvasar
  • Je extrémně jasný, říkají

Vědci přichází s neuvěřitelným objevem, protože dost možná odhalili nejjasnější objekt ve vesmíru. Z nitra hladové černé díry, která každý den pohltí množství hmoty o velikosti Slunce, vychází proud rentgenového záření, který září tak oslnivě jako 500 bilionů Sluncí, píše server New Scientist.


Nepřehlédněte: Novodobý Nostradamus varuje: Umělá inteligence je jako duch ve stroji. Lidstvu má velký problém


Vesmír je plný překvapení

Černé díry jsou známé tím, že mají tak silné gravitační pole, že mu nic neunikne. Jejich akreční disky, v nichž obíhá materiál, například rozpadlé hvězdy, než je pohlcen, však mohou být extrémně jasné.

Akreční disky supermasivních černých děr v centrech galaxií činí z kvasarů nejjasnější objekty ve vesmíru. Jediný důvod, proč nedominují naší obloze, je ten, že v naší blízkosti žádný není – nejbližší kvasar se nachází 600 milionů let od Země.

„Tento kvasar je tím nejdivočejším místem ve známém vesmíru,“ uvedl vedoucí autor studie zveřejněné v odborném časopise Nature Astronomy Christian Wolf. Jak moc jasně kvasary mohou zářit, je otázka, kterou objev objektu J0529-4351 soustavou teleskopů Very Large Telescope Evropské jižní observatoře staví do úplně nového světla.

J0529-4351 má podobnou zdánlivou jasnost jako dva další extrémní kvasary J0100+2802 a J2157-3602 a leží v podobné vzdálenosti přibližně 12 miliard světelných let od Země. Je tu však jeden podstatný rozdíl.

Nově objevený kvasar

J0100+2802 a J2157-3602 jsou oba gravitačně čočkované; galaxie v jejich okolí zesilují jejich zářivost, takže se vědcům jeví jasnější než ve skutečnosti. V případě J0529-4351 tomu tak není. „Proto je tento kvasar přinejmenším o řád svítivější než jeho zdánlivě podobné protějšky, což ho staví daleko před všechny ostatní nám známé kvasary, natož jiné objekty,“ říkají vědci.

Christian Wolf z Australské národní univerzity pochybuje, že rekordně jasný kvasar někdy něco překoná. Výzkumníci použili spektrometr, aby analyzovali světlo přicházející z J0529-4351 a vypočítali, kolik ho vyprodukoval vířící disk plynu a hmoty v nitru černé díry, který se nazývá akreční disk. A zjistili, že kvasar pohltí ekvivalent 413 Sluncí za rok, tedy více než jedno za den.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, New Scientist

Total
0
Shares