Titan, NASA

„Zapomeňte na zelené mužíčky.“ Mimozemský život je pravděpodobně většinou fialový, zjistili vědci

  • Ne, vážně to není zelená
  • Vědci už vědí, po jaké barvě ve vesmíru pátrat, aby našli život

Nejlepší šancí pro nalezení života na jiné planetě není hledání bleděmodrých teček, ani světů se zelených nádechem, tvrdí nová vědecká studie. Místo toho bychom měli hledat fialové planety.


Nepřehlédněte: Češi, brutální Xiaomi slevy končí za 5 dní. Smartphony jsou teď rekordně zlevněné


Lidstvo hledá ve vesmíru život

Když se sami sebe zeptáte, jak by měla vypadat planeta, která podporuje život, pravděpodobně si představíte svět podobný tomu našemu, s oceány, lesy a pastvinami.

I když je život na Zemi přítomen po většinu doby od jejího vzniku, džungle a savany tu vždycky nebyly. Přibližně tři čtvrtiny historie Země existoval život pouze v podobě jednobuněčných organismů.

Pokud na planetách v naší částí galaxie existuje biologie, je pravděpodobné, že právě v této formě. Uvádí to vědci ve studii s názvem „Fialová je nová zelená“, která vyšla v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 

Zelená je všude kolem nás v přírodě proto, že je spojená se zeleným pigmentem chlorofylem. Nabízelo by se tedy pátrat v kosmu po pevných objektech, které jsou alespoň částečně zelené. Vědci však tvrdí, že mnohem lepší než hledat zelenou je pátrat po fialové.

„V prostředí s nízkým obsahem kyslíku mohou být dominantními formami života fialové bakterie,“ říká doktorka Lígie Fonseca Coelhová z Cornellovy univerzity. „Fialové bakterie mohou prosperovat v širokém spektru podmínek, což z nich činí jednoho z hlavních kandidátů na dominantní obyvatele různých světů.“

„Potřebujeme vytvořit databázi známek života, abychom se ujistili, že ho naše dalekohledy nepřehlédnou, pokud by náhodou nevypadal přesně jako to, s čím se setkáváme každý den kolem nás,“ doplnila smysl výzkumu spoluautorka Lisa Kalteneggerová.

NASA, Toi-1452 b
Zdroj: NASA

Současné technologie zatím nestačí…

Podle vědců jsou fialové vhodné pro planety, které obíhají kolem chladnějších červených trpaslíků. Právě tento typ hvězd je v naší galaxii nejběžnější. Během laboratorních testů vědci zjistili, že fialové bakterie ve skutečnosti nejsou zcela fialové, ale mají celou škálu barev – od žluté a oranžové až po hnědou a červenou.

Podle NASA bylo dosud objeveno zhruba 5 500 planet v obyvatelných zónách. Jsou ale vesměs mnohem větší než Země, a není tak možné jednoznačně určit, zda jde o planety s pevným povrchem, nebo o plynné obry. Hledání exoplanet není jednoduché, protože nevydávají žádné vlastní světlo a to, které mohou odrážet od své hvězdy, představuje příliš slabou záři, již většinou překryje vlastní svit jejich hostitelské hvězdy.

Vědci proto přiznávají, že bude trvat ještě dlouho, než budeme moci pozorovat planety mimo naši sluneční soustavu natolik zřetelně, abychom mohli rozeznat silné fialové pozorovatelné signály. Podstatně dříve však budeme schopni odhalit to, co Coelhová nazývá „světelný otisk“ v detekovaném spektru, který prozradí, že planeta je nejjasnější při určitých vlnových délkách.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, ESA, CSA, zdroj: IFLScience, news.cornell.edu, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..