Windows 11

Zakladatel Wikileaks Julian Assange nebude vydán do USA, rozhodl britský soud

  • Assange nemůže být vydán do USA, rozhodl britský soud
  • Podle něj by mohl spáchat sebevraždu

Britský soud odmítl žádost americké administrativy o vydání Juliana Assange, uvedla to agentura Associated Press. Zakladatele portálu WikiLeaks v USA čelí obvinění ze špionáže a hrozí mu trest až 175 let vězení.

Assange prý ve vazbě pomýšlí na sebevraždu, má halucinace a slyší hlasy

Soudkyně Vanessa Baraitserová rozhodnutí nevydat Assange zdůvodnila obavou, že by mohl spáchat sebevraždu. Už dříve 120 britských lékařů a psychologů vyzvalo k ukončení „psychického mučení a zanedbávání zdravotní péče” zakladatele serveru WikiLeaks.

S podobnou výzvou přišlo také asi 130 německých politiků a veřejně známých osobností. Na Assangeovi podle nich zanechal následky dlouhý pobyt na ekvádorském velvyslanectví v Londýně i věznění v přísně střežené káznici Belmarshtam.

Hrozba 175 let vězení

Assange čelí ve Spojených státech obvinění z téměř dvou desítek trestných činů včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. Ty vedly mimo jiné k odhalení skutečnosti, že američtí vojáci v Iráku zabíjeli civilisty, a potvrzovaly existenci tajných základen CIA, kde se mučili zajatí lidé podezřelí z terorismu.

V poslední době se spekuluje, zda Assagne nedoastane milost od dosluhujícího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Dosud k tomu ale nedošlo a Trump navíc zatím nenaznačil, že by se k něčemu takovému chystal.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash

Total
30
Shares