mobilní operátoři

Pozor! Zákeřný malware zaplavuje Android. Je „neviditelný“ a může vás stát majlant

  • Avast upozorňuje na nebezpečný malware
  • Virus SMSFactory je neobyčejně sofistikovaný
  • Bez vědomí uživatele  provádí mikrotransakce

Na bezpečnost je obecně kladen čím dál větší důraz, ale co naplat… Stále platí staré známé: je nutné být neustále ve střehu, přemýšlet na co klikám a proč, vyhýbat se pofidérnímu obsahu, stahovat jen na ověřených storech (App Store, Google Play apod.), protože někdy můžou být následky opravdu velmi nepříjemné.

Týká se to pouze Androidu

Společnost Avast na svém blogu informuje, že na zařízeních s operačním systémem Android začal řádit velmi zákeřný malware. Jde o trojského koně SMSFactory.

Jakub Vávra, bezpečnostní analytik Avast, potvrdil, že vir se šíří prostřednictvím on-line reklamy, push notifikací a v rámci upozornění na webech nabízející nejrůznější návody, hacky, obsah pro dospělé apod.


Nepřehlédněte: Češi, nenechte se podvodníky okrádat a braňte se! Naletí jim každý sedmý


Malware
Zdroj: Ed Hardie, Unsplash

Velmi vychytralý malware

Jedním dechem dodal, že tento trojan vypadá k nerozeznání od běžné aplikace a na oko umožňuje pohodlnější přístup právě k takovému obsahu. Největším kamenem úrazu je skutečnost, že ihned po instalaci se skryje a začne mapovat hesla a přístupy k účtu uživatele.

Aniž by to postižený věděl, malware za jeho zády provádí mikrotransakce, volá na prémiová čísla, posílá drahé textovky atd. Podle analýzy společnosti Avast je tento vyčůránek schopen uživatele za rok obrat až o téměř 8 tisíc korun.

Rozumějte, zájmem hackerů je „sosat“ pomalu, málo, ale jistě. Virus byl spatřen v Rusku, Turecku nebo Ukrajině a byl zablokován na více jak 165 tisících zařízeních. V Česku zatím nebyl potvrzen, ale neexistují žádné záruky, že se to dříve nebo později nestane.

Zdroj náhledové fotografie: Bermix Studio, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares