Senior, řidičský průkaz

Zákaz řízení automobilů o víkendech? V sousedním Německu o tom vážně uvažují

  • Německý ministr dopravy vymýšlí nepopulární scénáře
  • Vadí mu, že neprošla novela zákona na ochranu klimatu
  • Pokud ji neschválí, hrozí, že bude muset zavést zákaz řízení o víkendu

V Německu se možná schyluje k revolučnímu zákazu. Spolkový ministr dopravy pohrozil, že pokud se nepodaří naplnit klimatické kvóty, bude muset přistoupit k naprosto drakonickým opatřením, jako je například zákaz řídit automobily o víkendech.


Nepřehlédněte: Bizarní zákon v praxi! V Německu nemohou řidiči za jízdy používat navigaci v telefonu, hrozí jim pokuta


Ministr všechny překvapil

Volker Wissing pochází z liberálně pravicové strany FDB a v kabinetu kancléře Olafa Scholze zastává funkci ministra dopravy. Jeho zvolání ohledně řízení o víkendu vyplynulo z frustrace nad tím, že vláda se stále není schopná shodnout na novele zákona o ochraně klimatu.

„Skutečnost, že novela stále není v platnosti, vede ke značným právním a faktickým nejasnostem… To neslouží ani klimatu, ani pověsti spolkové vlády,“ napsal Wissing svým kolegům v otevřeném dopise.

Plánovaná novela zákona o snižování emisí umožňuje přezkoumat plnění klimatických cílů na základě posouzení všech odvětví dohromady, a nikoli jednotlivě. Pokud bude celkový cíl nesplněn dva roky po sobě, pak má federální vláda rozhodnout, ve kterém odvětví a pomocí jakých opatření má být do roku 2030 dosaženo povoleného celkového množství emisí oxidu uhličitého.

Auto, navigace
Zdroj: Dan Gold / Unsplash

Zákaz řízení o víkendu

Wissing varoval, že pokud vláda neprojedná na půdě parlamentu reformy do 15. července, bude nutné sáhnout k jakémusi „okamžitému akčnímu programu“. Má jít o sbírku akutních řešení, jako je například zákaz řízení v sobotu a v neděli, anebo zavedení rychlostního limitu na dálnicích.

Na ministra se za jeho ostrá slova směrem k vládnoucí koalici strhla kritika. „Wissing promarnil dva roky blokováním všech opatření na ochranu klimatu v silniční dopravě – nyní vymýšlí hororové scénáře, aby ani v budoucnu nemusel nic dělat,“ uvedla expertka Greenpeace na mobilitu Clara Thompsonová.

Zatím je nepravděpodobné, že by ministerstvo dopravy skutečně přijalo drastická opatření ke splnění klimatických cílů a řidičům o víkendech vystavilo stopku. Mnohem schůdnějším řešením se zdá být připravovaná novela zákona.

Zdroj náhledové fotografie: prostooleh / Freepik, zdroj: Telegraph

Total
0
Shares