FRB, signál

Záhada trvá: Vědci stále netuší, co způsobuje tajemné signály z vesmíru, které trvají milisekundy

  • FRB jsou extrémně krátké výtrysky rádiových vln
  • Poprvé je vědci zaznamenali roku 2007

Jednou za čas zachytí vědecké přístroje na Zemi velmi zvláštní signály, které k nám dopadají z vesmíru. Známy jsou jako rychlé rádiové záblesky (FRB) – jsou extrémně krátké, trvají maximálně milisekundy.


Nepřehlédněte: V důchodu možná budeme muset znovu do autoškoly. EU plánuje zpřísnění držení řidičáku pro seniory


Radiový signál z vesmíru

Jednotlivé záblesky se vysílají buď jednou a neopakují se, nebo jsou (méně často) opakované. FRB ze vzdálených galaxií jsou podle vědců schopny vydávat více energie než 500 milionů našich Sluncí.

Jednou z nejdůležitějších vlastností těchto signálů je, že jsou krátkodobé a nepředvídatelné. Obvykle se objevují náhle v některé části oblohy a trvají jen několik milisekund. Většina z nich pochází z jiných galaxií, zatím pouze jeden zdroj byl objeven v Mléčné dráze.

Dříve byla detekce FRB pouze náhodná; abyste je zachytili, museli jste studovat správný úsek oblohy ve správný čas. Díky celooblohovým průzkumům se však počet detekcí zvýšil během uplynulých let na více než šest set.

Radioteleskop
Zdroj: bertomic / Pixabay

Odkud signál pochází?

Průlom nastal v roce 2020, kdy byl poprvé detekován signál FRB přicházející z nitra galaxie Mléčné dráhy. Až do té doby všechny rychlé rádiové záblesky pocházely z jiných galaxií.

Díky blízkosti záblesku pojmenovaného FRB 200428 se podařilo zjistit i přesnější místo jeho původu – byla jím magnetická neutronová hvězda známá jako magnetar SGR 1935+2154.

Magnetary patří od počátku výzkumů FRB k hlavním podezřelým. Magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem. Když se supernova zhroutí do neutronové hvězdy, síla jejího magnetického pole dramaticky vzroste.

Vědci prozatím nejsou nejsou schopní říci, jestli jsou magnetary jediným zdrojem FRB, anebo je možných zdrojů v kosmu více. Zatím je sice pravděpodobnější druhá možnost, ale až do dalších pozorování to není vůbec jasné.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares