LSST-SLAC

„Zachytí částice prachu na Měsíci.“ Největší digitální fotoaparát má rozlišení 3,2 miliardy pixelů

  • Kam se hrabou výrobci smartphonů
  • Pohleďte na úchvatný fotoaparát
  • Sloužit bude k výzkumu vesmíru

Vědci z Národní urychlovačové laboratoře (SLAC) oznámili dokončení digitálního fotoaparátu LSST, který má takový výkon, že dokáže zachytit i částice měsíčního prachu. V laboratoři se ale dlouho neohřeje, brzy poputuje na observatoř Vera C. Rubin, kde bude snímat jižní oblohu a pomůže lidstvu lépe zodpovědět základní otázky o povaze temné hmoty a temné energie.


Nepřehlédněte: NASA vidí ve vesmíru Boží ruku. Bledá končetina čnící z temnoty sahá po zářivé koruně


Fotoaparát s rekordním rozlišením

LSST (Legacy Survey of Space and Time) představuje malý technologický zázrak. Jeho primární čočka s rozlišením 3,2 miliardy pixelů je největší svého druhu a zapsána v Guinessově knize rekordů. Fotoaparát využívá přesnou mozaiku 201 na zakázku navržených snímačů CCD, které jsou 100milionkrát citlivější než lidské oko a natolik ploché, že se jejich povrch liší maximálně o desetinu šířky typického lidského vlasu (1,8 µm).

„Brzy začneme vytvářet největší film všech dob a nejinformativnější mapu noční oblohy, jaká kdy byla sestavena,“ říká Željko Ivezić, astrofyzik z Washingtonské univerzity a ředitel Rubinovy observatoře. „Fotografie pokrývají oblast oblohy sedmkrát širší než Měsíc v úplňku. Tyto snímky s miliardami hvězd pomohou odhalit tajemství vesmíru,“ věří profesor ze SLAC Aaron Rodman.

Odhalí tajemství vesmíru?

LSST na Rubinově observatoři bude zkoumat, jak se galaxie a kupy galaxií měnily v průběhu miliard let, což vědcům umožní nahlédnout do tajů jejich vývoje a rozložení temné hmoty. Fotoaparát se zaměří i na studium supernov, aby výzkumníci lépe pochopili rozpínání vesmíru, a bude pátrat po důkazech slabého gravitačního čočkování, ke kterému dochází, když gravitační hmota obří galaxie ohýbá světelné dráhy z galaxií za ní.

Podle redaktorů serveru Interesting Engineering je LSST natolik výkonný, že zvládne pořizovat snímky, na kterých budou viditelné zrnka měsíčního prachu. Až bude fotoaparát pracovat na plný výkon, pořídí každou noc 20 terabajtů dat, což během deseti let jeho plánovaného provozu bude představovat celkem asi 60 petabajtů informací.

Zdroj náhledové fotografie: SLAC National Accelerator Laboratory, zdroj: Rubin Observatory, Forbes, PetaPixel, IE

Total
0
Shares