Xiaomi Mi 11 Pro

Xiaomi vrací úder, ve svých smartphonech blokuje služby Googlu

  • Vztah mezi Xiaomi a americkou vládou se vyostřuje
  • Nyní výrobce telefonů učinil nevídaný krok

Vztah mezi Čínou a Spojenými státy je v současné době na bodu mrazu. Může za to probíhající ekonomická válka mezi těmito velmocemi, jejíž největší obětí je prozatím Huawei. Byznys tohoto asijského gigantu je na ústupu, protože do svých telefonů nemůže nasadit služby Googlu a aby toho nebylo málo, tak v září přišel i o dodávky čipů. Je to nezáviděníhodná situace. Těsně před koncem svého mandátu si pak dnes už bývalý americký prezident Donald Trump došlápl také na Xiaomi a jeho majitele obvinil z toho, že spolupracují s čínskou armádou.

Xiaomi podalo na vládu USA žalobu

Výrobce populárních telefonů to okamžitě popřel a před nedávnem na americkou vládu dokonce podal žalobu. Xiaomi chce z černé listiny, kterou vytvořilo americké ministerstvo obrany, zmizet co nejdříve. Podnik se ale nespoléhá jen na soudy, nyní se rozhodl ještě více zatlačit na pilu a tak v Číně zcela zablokoval možnost do svých telefonů dodatečně nainstalovat Google aplikace a služby. Tedy nainstalovat přesně to, co chybí od května 2019 v Huawei smartphonech.


Psali jsme: Xiaomi Mi A3 aktualizuje na Android 11. Už potřetí


Je to záměr, potvrdilo Xiaomi

Xiaomi v rozhovoru pro místní noviny potvrdilo, že to je úmyslné rozhodnutí. Kolik modelů je tímto nenadálým rozhodnutím postiženo, nevíme. Už se ale přihlásili majitelé čínských variant Redmi K30 Ultra a Redmi 10X 5G.

Dodejme, že telefony určené pro čínský trh v základu Google Play neobsahují, uživatelé si tento katalog aplikací ale mohou snadno doinstalovat. Tomu je, zdá se, přinejmenším v případě vybraných smartphonů Xiaomi, od nynějška konec.

Bez GMS je život těžký

Android je sice otevřený operační systém a k jeho zdrojovým kódům se dostane každý a může je (téměř) libovolně použít. Nepostradatelným prvkem jsou však Google Mobile Services (GMS), které obsahují řadu Google aplikací včetně Play Store. Právě v Evropě je obchod Play nepostradatelný. Absence GMS v telefonech také znamená nemožnost telefonem bezdrátově platit u obchodníka prostřednictvím služby Google Pay.

Total
0
Shares