Xiaomi a Lenovo

Xiaomi a Lenovo potají odchází z Ruska. Jsme svědky čínské dvojakosti?

  • Xiaomi a Lenovo opouští ruský trh
  • Děje se tak v reakci na uvalené sankce
  • Odchod se koná bez oficiálního prohlášení

Xiaomi a Lenovo, čínské značky s celosvětovou působností, shodně opouští ruský trh, jak informuje The Wall Street Journal. Ten s odvoláním na zdroje obeznámené s celou situací uvádí, že se tak děje v naprosté tichosti. Přitom jde o pravý opak oficiální pekingské rétoriky.

Po Applu ochází i Xiaomi

Jak jste si mohli povšimnout, Čína nejen na diplomatické úrovni buď s Ruskem sympatizuje, nebo zachovává status quo. Když však tento pláštík poodhrnete, zjistíte docela zajímavé věci: a) čínský technologický export směrem do Ruska v současnosti prudce klesl (srovnání březen vs. únor).

Například dodávky notebooků spadly až o 40 %, v případě chytrých telefonů je to téměř 70 %. V otázce dalších telekomunikačních zařízení je aktuální trend ještě žalostnější.

Xiaomi telefon
Xiaomi telefon, ilustrační (Zdroj: N.Tho.Duc, Unsplash)

Nepřehlédněte: Astronomové oznámí unikátní objev. Mají fotky nejtajemnějšího objektu ve vesmíru?


Čína potvrzuje dopad sankcí

Je veřejným tajemstvím, že obří korporáty jako je Xiaomi nebo právě Lenovo se nechtějí dostat do choulostivé situace jakožto přímého důsledku sankcí, jež na Rusko uvalily Spojené státy americké.

Že Čína rozhodně nezůstává vně a ekonomické restrikce tvrdě dopadají na tamější trh dokládá i nedávné prohlášení čínského ministerstva obchodu. Mluvčí potvrdil, že sankce narušily obchod s Ruskem a celkový export od února do března klesl o dramatických 27 procent.

Zdroj náhledové fotografie: Alejandro Luengo (ilustrační)

Total
32
Shares