WhatsApp

WhatsApp jako šmírovací nástroj Evropské unie? Už se to děje!

  • WhatsApp je naprosto suverénně nejstahovanější aplikací na světě
  • Denně jej používají téměř tři miliardy uživatelů
  • Rada ministrů EU chce nově umožnit přístup k uživatelským datům 

Whatsapp? Nejstahovanější kecálek planety

Nejstahovanější “kecálek” planety na konci loňského roku dosáhl velkého milníku v podobě 5 miliard stažení. Když se nad tím na moment zamyslíte, téměř okamžitě vám dojde, že jej používá polovina lidí na celém světě. Co na tom, že už nějaký ten pátek patří Facebooku, který má kvůli několika velkým datovým únikům pěkně pošramocenou pověst. Díky svému jednoduchému a intuitivnímu prostředí je aktuálně stále v kurzu. A to platí i právě teď, jenže v úplně jiné souvislosti, která se vám velmi pravděpodobně líbit nebude, jak naznačuje zpráva, která se objevila na webu.

Když boj s terorismem, tak pořádně!

O co jde? Rada Evropské unie si připravila poměrně zásadní návrh, který má dle jejího nejlepšího vědomí a svědomí významně pomoci bezpečnostním službám v boji s terorismem. Tento krok, který je reakcí na nedávné útoky v Rakousku nebo Francii je asi logický, přesto vzbuzuje velké rozpaky. EU totiž požaduje, aby výše zmíněné složky měly přístup k šifrované komunikaci mezi uživateli, samozřejmě jen v odůvodněných případech. Samozřejmě, není důvod dobrý úmysl jakkoliv zpochybňovat, ale nebude díky zadním vrátkům docházet k zneužití?

Respektování práv je diskutabilní

Z dalších detailů dále vyplývá, že příslušné orgány budou rozhodně respektovat základní práva a režim datové ochrany spolu s kybernetickou bezpečností. Technická řešení budou v souladu… atd. Zase a znovu, teorie je jedna věc a praxe druhá. Jak se říká, papír snese všechno, jenže reálně se z tohoto návrhu může stát celoplošný precedens, který v budoucnosti nemusí zahrnovat pouze WhatsApp nebo jemu podobné. V žádném případě bychom si nedovolili zpochybňovat pohnutky, které k tomu vedou, ale na první pohled to trošku připomíná Orwellovský svět, navíc v dobré víře a s těmi nejlepšími úmysly.

Počáteční nadšení střídají pochybnosti

Proti návrhu se začali velmi záhy vymezovat někteří němečtí i francouzští politici, a to je možná jen začátek. Nejhlasitějším odpůrcům totiž vadí, že v zájmu “vyššího dobra” se ochrana dat a soukromí uživatelů posouvá na zcela novou úroveň, která nemá de facto obdoby. Navíc výše uvedené záruky nejsou garancí toho, že opravdu nebude docházet ke zcizení těchto dat.  Spousta nedávných kauz nejenom v souvislosti s Facebookem nám totiž ukázala, jak je důvěra v systém vrtkavá.

Zdroj náhledové fotografie: antonbe, Pixaba (ilustrační)

Total
0
Shares