Překvapený muž, telefon

WhatsApp dostane vítanou bezpečnostní funkci. Ochrání před phishingovými podvody

  • Na WhatsApp míří další funkce
  • Potěší hlavně příznivce zabezpečení

Oblíbená aplikace WhatsApp čelí stále častějším pokusům o phishing, což často vede ke ztrátě peněz a osobních údajů milionů lidí, kteří se pak ocitnou ve velkých nesnázích. Vývojáři proto připravují funkci, která bude zprávy od neznámých odesílatelů blokovat přímo na zamykací obrazovce.


Nepřehlédněte: Režim letadlo v telefonech: Co se skutečně stane, když ho během letu nezapnete?


WhatsApp vylepšuje jako o život

Každý den miliony lidí přicházejí o peníze a osobní údaje kvůli phishingovým podvodům, které se bohužel nevyhýbají ani oblíbeným platformám pro rychlé zasílání zpráv, jako je Messenger nebo WhatsApp.

Pokusy o podvod mají vždy stejné schéma. Kyberzločinci lidem posílají zprávy, které se zdají být nesmírně důležité a naléhavé, a snaží se uživatele přimět k tomu, aby na ně klikli a vyplnili osobní či bankovní údaje.

Aby vývojáři podobným praktikám zabránili, zavádí v posledních měsících různé užitečné funkce. Nedávno například přidali takovou, která zamezuje rušení od neznámých lidí a brání nevyžádaným hovorům. Brzy se k ní přidá další užitečná vychytávka.

Nejnovější chystaná funkce umožní uživatelům rychle kontakt zablokovat, aniž by vůbec musel otevírat samotnou zprávu, což dosud nebylo možné. V rámci zamykací obrazovky nově WhatsApp nabídne dvě možnosti – odpovědět a přidat číslo do seznamu kontaktů nebo kontakt zablokovat a číslo nahlásit.

WhatsApp
Zdroj: Sara Kurfeß / Unsplash

Co je phishing?

Principem phishingu je rozesílání zpráv, které často vyzývají uživatele k zadání osobních údajů na podvodnou stránku, jejíž podoba je téměř identická s tou oficiální. Například kyberzločinci mohou vytvořit falešnou stránku, která vypadá nerozeznatelně od přihlašovacího okna do internetového bankovnictví nebo na sociální síť Facebook.

Jak upozorňují bezpečnostní odborníci, rozeznat v dnešní době phishingový útok je mnohdy velmi složité. V první řadě je dobré pamatovat si, že stránky jako Facebook, X nebo banky se vás nikdy nebudou ptát na vaše hesla či údaje o platební kartě prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Indian Express

Total
0
Shares