Teleskop Jamese Webba

Webbův teleskop oslnil svět snímkem, ze kterého vám spadne čelist. Astronomové jsou nadšeni

  • Teleskop Jamese Webba se vytáhl
  • V dalekém vesmíru vyfotil něco nevídaného

Záběry z Webbova teleskopu opět předčily veškerá očekávání. Vědcům i veřejnosti vyrazila dech krásná fotografie dvojice galaxií ZW II 96 v souhvězdí Delfína.


Nepřehlédněte: Telefony Huawei automaticky mažou videa z protestů v Číně. Orwellovu dystopii zhmotňují dokonale


Webb se znovu překonal

Webbův teleskop, nejdražší astronomický dalekohled všech dob, opět fascinoval svět svými záběry vesmíru. V minulých dnech opět pohlédl hluboko do vesmíru a vytvořil doposud nejpodrobnější snímek galaxií ZW II 96, které se nacházející ve vzdálenosti 152 megaparseků (496 milionů světelných let od Země) v souhvězdí Delfína, blízko nebeského rovníku.

Tato dvojice galaxií, známá také jako LEDA 65779 nebo 2MASX J20572362+1707445, se nachází v procesu splynutí a v důsledku toho má chaotický, narušený tvar. „Jasná jádra obou galaxií jsou spojena úponky hvězdotvorných oblastí,“ uvádí astronomové.

„Spirální ramena spodní galaxie byla gravitačními poruchami způsobenými splynutím galaxií pokřivena. Právě tyto oblasti se ale pro Webba staly tak lákavým cílem,“ prozrazují.

Webb, galaxie, ZW II 96
Zdroj: NASA

Webb zachytil ZW II 96 pomocí dvojice špičkových přístrojů: kamer pro blízkou infračervenou oblast (NIRCam) a střední infračervenou oblast (MIRI). Nové pozorování je součástí projektu, ve kterém se vědci NASA věnují galaktickému vývoji, zejména v blízkých světelných infračervených galaxiích, jako je ZW II 96. Tyto galaxie, jak název napovídá, jsou viditelné zejména na infračervených vlnových délkách.

James Webba má méně paměti než iPhone

Teleskop Jamese Webba posílá na Zemi působivé fotografie, ale neméně zajímavá je také jeho výbava. Podle odborného webu Techradar je drahý dalekohled překvapivě vybaven pouze 68GB úložištěm (jedná se o solid-state disk), což je mnohem nižší kapacita, než jakou najdeme třeba u telefonu Apple iPhone SE se 128 GB.

I když Webb s přehledem překonává skromné ​​2 GB využívané Hubbleovým teleskopem (předchozí špičkový dalekohled na světě), není to prakticky nic ve srovnání s tím, co je dnes v obchodech nabízeno běžným spotřebitelům. Je nicméně důležité si uvědomit, že je prakticky nemožné porovnávat hardware, který funguje v hlubokém vesmíru a ten, který slouží lidem na Zemi.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: sci-news

Total
0
Shares