Teleskop Jamese Webba

Webbův teleskop dokázal, že ve vesmíru existují žhnoucí přesýpací hodiny. Fotka vědce omráčila

  • Teleskop Jamese Webba se znovu vytáhl
  • V dalekém vesmíru vyfotil něco nevídaného

Vesmírný teleskop Jamese Webba opět poslal vědcům velkolepý snímek vesmíru. Tentokrát své citlivé přístroje namířil hluboko do vesmíru, kde spatřil, jak se rodí hvězda. A je to úchvatná podívaná.


Nepřehlédněte: Budoucnost lidstva? Plovoucí město ve tvaru želvy pojme 60 000 lidí a nevytváří žádný odpad


Webb se znovu předvedl

Asi 450 světelných let od nás se právě rodí hvězda, hlásí Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) pořídil snímek protohvězdy – objektu, který je dostatečně hmotný na to, aby se v budoucnu stal hvězdou. Fotografie nicméně také odhalila, že stále ještě nedošlo k procesu jaderné fúze.

Podle NASA se protohvězda nachází v oblasti zvané Taurus, kde se tvoří hvězdy, a jejím domovem je tmavý oblak prachu a plynu s názvem L1527. Je stará jen asi 100 000 let, což ji řadí do první fáze vzniku hvězdy, kdy je ještě mírně načechraná a šišatá.

„Během několika následujících milionů let se bude nadále stlačovat pod vlastní gravitací a poté začne slučovat vodík na helium a stane se plnohodnotnou hvězdou,“ píše server New Scientist. Snímek je nepochybně vodítkem, jak vypadalo naše Slunce a sluneční soustava v počátečních fázích vývoje.

NASA, Webb
Zdroj: NASA

Dechberoucí pohled

V poslední době se jedná o další dechberoucí snímek z teleskopu Jamese Webba. Před několika týdny poslal vědcům fotografii objektu IC 1623, což není žádné jedno vesmírné těleso ani jedna galaxie – ve skutečnosti jde hned o dvě galaxie, které se spojují v masivní galaktické fúzi a produkují hvězdy dvacetkrát rychleji než naše Mléčná dráha.

Obě galaxie jsou od Země vzdáleny asi 270 milionů světelných let a nachází se v souhvězdí Cetus. Astronomové se domnívají, že při jejich splynutí může vzniknout také supermasivní černá díra, která však na krásném snímku není vidět.

Galaxie IC 1623, Webb
Zdroj: NASA/ESA/CSA

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares