Černá díra

Vystrašení vědci řeší záhadu. Směrem k Zemi se nečekaně natočila supermasivní černá díra

  • Supermasivní černá díra znejistila vědce
  • Nečekaně se natočila směrem k Zemi

Supermasivní černá díra, která chrlí záření rychlostí blízkou rychlosti světla, změnila nečekaně svůj úhel o 90 stupňů a nyní směřuje přímo k Zemi. Pro vědce je tento prudký obrat velkou záhadou.


Nepřehlédněte: Je-li vám život milý, nesedejte ve Volkswagenu na místo spolujezdce! Automobilka svolává 150 tisíc aut kvůli vážné chybě


Černá díra se dívá směrem k Zemi

PBC J2333.9-2343, velká galaxie o průměru asi 4 miliony světelných let, byla dříve klasifikována jako rádiová galaxie, což znamená, že obrovské proudy záření z jejího aktivního galaktického jádra (AGN) směřovaly kolmo k naší přímce vidění.

Podle výzkumu publikovaného v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society byla galaxie ale nečekaně překlasifikována na blazar a její záblesky nyní směřují přímo na Zemi.

Vedoucí autorka studie Loren Hernández-García a její kolegové pozorovali PBC J2333.9-2343 v téměř celém elektromagnetickém spektru – od rádiových vln až po gama záření. Jejich pozorování ukázala, že tato galaxie má vlastnosti typické pro blazary – rozjasňovala se a stmívala jako blazar a chrlila podobné výtrysky.

Proto dospěli k závěru, že jde o blazar. Výzkumníci pozorovali také dva laloky (oblasti, kde proudy AGN interagují s okolním plynem). Laloky nově objeveného blazaru jsou podle vědců nicméně „velmi staré“.

Černá díra
Zdroj: AdisResic / Pixabay

Je větší než Mléčná dráha

Co natočení galaxie PBC J2333.9-2343, která se rozprostírá na ploše téměř čtyř milionů světelných let (je tedy 40krát větší než naše Mléčná dráha), vyvolalo, nikdo neví.

Mezi současné teorie patří splynutí galaxií, při kterém se jiná velká galaxie srazila s PBC J2333.9-2343. Jiní vědci zase spekulují o tom, že mohlo jít o výbuch aktivity v galaktickém jádru po jejím „spícím“ (dormant) období.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares