Vyšlechtili okrasné květiny, které svítí ve tmě. Jednu prodávají za 800 korun

  • Americká firma vyvinula svítící okrasné květiny
  • Vznikly křížením s jedovatou houbou
  • Jeden kus svítící petúnie stojí kolem 800 korun

Přemýšlíte, jak zajímavě vyzdobit svůj obývák, balkon nebo pracovnu? Americká společnost Light Bio dokázala vyšlechtit unikátní odrůdu květin, které umí ve tmě svítit. Prvních 50 tisíc kusů je aktuálně na prodej za celkem sympatickou cenu.


Nepřehlédněte: Letadlo budoucnosti? Ring Wing má pouze jedno kruhové křídlo ve tvaru prstene


Květiny, co ve tmě svítí

Svítící květina nese název firefly petunia a jde vlastně o speciální upravený druh bílé petúnie (okrasná květina oblíbená i v Česku). Vědci ze společnosti Light Bio zkřížili DNA petúnie se speciálními houbami, které ve tmě září.

Okrasná květinka tedy disponuje částečnou DNA bioluminiscenční houby s latinským označením Neonothopanus nambi. Jde o houbu, u které došlo k objevení bioluminiscence jako u prvního organismu z říše hub.

Základem byla jedovatá houba

O tuto houbu byste v Česku nezavadili – není sice nikterak vzácná, ale vyskytuje se pouze v Jižní Americe, Malajsii a Austrálii. Pikantním faktem je, že tato houba je jedovatá, rostliny s ní zkřížené však jed neobsahují. Sdílí pouze schopnost emitovat ve tmě světlo.

„Pokud se k rostlině chováte opravdu dobře, pokud má dostatek slunečního světla a je zdravá, bude zářit jasněji. I když ne tak jasně, aby vás v noci budila,“ uvedla jedna ze zakladatelek firmy Light Bio, Karen Sarkisyanová.

Svítící petúnii si můžete objednat z oficiálních stránek Light Bio. Aktuálně probíhá předprodej, počet kusů je však omezen na 50 000. Cena je 29 dolarů (asi 830 korun včetně DPH) a doprava plus poplatky přijde na dalších 27 dolarů (770 korun). Výrobce nabízí slevu na dopravu pro zákazníky, kteří si květin koupí minimálně deset.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Light Bio, zdroj: Light Bio, DailyMail

Total
0
Shares